Τρίτη 3 Δεκεμβρίου 2013

Πω πω μια ναπολιτάνα!!

Κατηγορήθηκε πως σε όλα τα κρίσιμα ματς ήταν κατώτερη των περιστάσεων, στο «Ολίμπικο» όμως η Νάπολι και με οδηγό τον Ιγκουαΐν, θύμισε πραγματική διεκδικήτρια τίτλου, επικρατώντας της Λάτσιο 4-2.

Πω πω μια ναπολιτάνα!
Τις ελπίδες της για διεκδίκηση του ιταλικού πρωταθλήματος διατήρησε ζωντανές η Νάπολι που έφυγε με το διπλό από το «Ολίμπικο» επικρατώντας με σκορ 4-2 της Λάτσιο, στο παιχνίδι που έριχνε την αυλαία στην 14η αγωνιστική της Serie A.

Η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ έδωσε απαντήσεις σε όσους την κατηγόρησαν για τις εμφανίσεις της στα κρίσιμα ματς και με οδηγό τον Γκονζάλο Ιγκουαΐν «κρατήθηκε» σε απόσταση έξι βαθμών από την πρωτοπόρο Γιουβέντους.

Ο Αργεντινός επιθετικός άνοιξε το σκορ με ατομική ενέργεια στο 24ο λεπτό. Οι «λατσιάλι» έφτασαν στην ισοφάριση χάρη σε αυτογκόλ του Μπεχράμι ένα λεπτό αργότερα (25’). Ο Γκόραν Πάντεφ «πλήγωσε» την πρώην ομάδα του στο 50ο λεπτό κάνοντας το 2-1, ενώ o Ιγκουαΐν έπειτα από αντεπίθεση στο 72’ έκανε τρία τα τέρματα των «παρτενοπέι». Για τους γηπεδούχους μείωσε εκ νέου ο Κεϊτά με εξαιρετική προσπάθεια στο 88', ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Καγιεχόν στο 90'.