Τρίτη 3 Δεκεμβρίου 2013

Είναι και η Λιλ εδώ!! (video)

Με τέρμα του Ρου λίγο πριν το φινάλε (90+1’) η Λιλ επικράτησε 1-0 της Μαρσέιγ στο «Πιέρ Μορουά» και έστειλε μήνυμα στην Παρί, πως δύσκολα θα μπορέσει να την ξεφορτωθεί απ’ τη διεκδίκιηση του τίτλου.

Είναι και η Λιλ εδώ! (video)
Ιδανικό φινάλε είχε το ντέρμπι του «Πιέρ Μορουά» για τη Λιλ, που επικράτησε 1-0 της Μαρσέιγ, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος. Οι «λιλουά» έχασαν αρκετές ευκαιρίες όμως ο Ρου στο 90+1’ νίκησε τον Μανταντά και έφερε την ομάδα του σε απόσταση ενός βαθμού από την πρωτοπόρο Παρί, που αντιμετωπίζει την Τετάρτη την Εβιάν εκτός έδρας.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στη μεγαλύτερη διάρκειά του, στο δεύτερο ημίχρονο το ματς «άνοιξε» περισσότερο με τις δύο ομάδες να δημιουργούν αρκετές ευκαιρίες για να πάρουν το προβάδισμα. Όμως είτε η αστοχία των «λιλουά», είτε ο εξαιρετικός Ενιεάμα για τους Μασσαλούς στέρησαν το γκολ, μέχρι ο Ρου να γράψει το 1-0 στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Δύσκολη νίκη και για τη Ναντ, που παρέμεινε στην πρώτη εξάδα της βαθμολογίας, επικρατώντας δύσκολα με σκορ 2-1 της Βαλενσιέν εντός έδρας. Από την αγωνιστική ξεχωρίζει το ντέρμπι της Νίκαιας ανάμεσα στη Νις και τη Μονακό (Τρίτη 22.00).