Παρασκευή 10 Ιανουαρίου 2014

Στο ρελαντί η ΤΣΣΚΑ, 77-62 τη Ζαλγκίρις!!

Το δύο στα δύο, στον 6ο όμιλο του Τop 16 έκανε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας με την επικράτηση 77-62 απέναντι στην Ζαλγκίρις.

Στο ρελαντί η ΤΣΣΚΑ, 77-62 τη Ζαλγκίρις
Ένα ξέσπασμα του Τεόντοσιτς στο τέλος της 3ης περιόδου, οδήγησε την ρωσική ομάδα σε ένα προβάδισμα με 62-44, μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο, καθαρίζοντας ουσιαστικά το παιχνίδι για τους Μοσχοβίτες που είχαν πολυφωνία στην επίθεση με πρώτο σκόρερ τον Φριτζόν με 15, τον Κρστιτς με 12 και τους Τεόντοσιτς και Γουίμς να έχουν από 11. Από την άλλη μεριά ο Τζάστιν Ντέντμον πάλεψε μόνος με 22 πόντους.

Η ΤΣΣΚΑ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και στο 4’ προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφιο αριθμό πόντων 14-3 με τον Φριτζόν να σημειώνει 7 πόντους, για να έρθει ένα σερί 7-0 για την λιθουανική ομάδα, που μάζεψε τη διαφορά στο -4, με κύριο εκφραστή τον Σάρας. Ο Γουίμς με δύο καλάθια και ο Κάουν με ένα ακόμα έδωσαν αέρα οκτώ πόντων στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 22-14.

Η εκκίνηση της δεύτερης περιόδου, βρήκε τους εφεδρικούς του Μεσίνα ν’ ανοίγουν την διαφορά και την ΤΣΣΚΑ να φαίνεται ικανή να καθαρίσει τον αγώνα από την 2η κιόλας περίοδο. Ο Χριάπα με τρίποντο στο 17’ θα φέρει την διαφορά στο 37-21, ωστόσο οι Μοσχοβίτες θα υποστούν μπλακ-άουτ και ο οι Λιθουανοί με τον Ντέντμον να σκοράρει τρία τρίποντα στο τελευταίο τρίλεπτο της 2ης περιόδου, έκαναν ένα 10-0 σερί για να μειώσουν στους 6 και να κλείσουν το πρώτο μέρος, έχοντας επαφή με το σκορ.

Παρά τη δυνατή εκκίνηση και στην 3η περίοδο, με το σερί 7-0 μετά τη μείωση του σκορ στους 4 από πλευράς Ζαλγκίρις με βολές του Γιαφτόκας, η ΤΣΣΚΑ δεν μπόρεσε να κρατήσει την διαφορά αυτή που κατέβηκε και πάλι στους 6, με τους Λιθουανούς, πότε με τον Γιασικεβίτσιους και πότε με τον Λαβρίνοβιτς να μένουν στο ματς. Ο Τεόντοσιτς πήρε την κατάσταση στα χέρια του, στα τελευταία 4:08 της 3ης περιόδου και με οκτώ δικούς του πόντους σε ένα επιμέρους 14-2 της ΤΣΣΚΑ, όπου πήρε και το 4ο φάουλ του Ντέντμον, ουσιαστικά έβαλε τις βάσεις για να καθαρίσει οριστικά το παιχνίδι για τους Μοσχοβίτες (62-44).

Στην 4η περίοδο, η Ζαλγκίρις έβρισκε σκορ από τον Ντέντμον, προσπαθώντας να ροκανίσει κάπως την διαφορά, που δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους 14 κι έτσι ήρθε εύκολα το 77-62 για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 37-31, 62-44, 77-62

ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Τεόντοσιτς 11 (2), Φριτζόν 15(3), Γουίμς 11 (1), Χριάπα 5 (1), Κρστιτς 12, Κάουν 8, Χάινς 4, Τζάκσον 2, Μίτσοφ, Βοροντσέβιτς 9 (1), Πάργκο, Ζοζούλιν

Ζαλγκίρις Κάουνας: Γιασικεβίτσιους 9 (1), Ντέντμον 22 (4), Μιλάκνις 2, Γιανκούνας 7, Γιαφτόκας 8, Κ. Λαβρίνοβιτς 7 (1), Βεσβάγκαρς, Κλιμαβίτσιους 2, Ντίμσα 2, Τσιζάουσκας 3 (1)

Διαιτητές: Πέρεζ (Ισπανία), Έρτσεγκ (Κροατία), Νουράν (Τουρκία) Πηγή: sport-fm.gr