Παρασκευή 7 Φεβρουαρίου 2014

Πέταξε έξω την Καντού!!

Έκπληξη στο Final Eight του Κυπέλλου Ιταλίας με την Ρέτζιο Εμίλια να παίρνει τη νίκη με σκορ 84-77 και παράλληλα το εισιτήριο για τα ημιτελικά.

Πέταξε έξω την Καντού
Τι Κύπελλο θα ήταν αν δεν είχε εκπλήξεις; Η Ρέτζιο Εμίλια έπαιξε στα ίσα την Καντού και κατάφερε να την ρίξει στο... καναβάτσο, με το τελικό 84-77 να της δίνει το εισιτήριο για τα ημιτελικά του θεσμού!

Οι μεγάλοι νικητές προηγούνταν σταθερά σε όλο το πρώτο μέρος, στην τρίτη περίοδο η πρώην ομάδα του Τρινκιέρι έκανε την προσπάθειά της να επιστρέψει και μπορεί εν μέρει να τα κατάφερε, όμως οι μετέπειτα θριαμβευτές δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη και με ψυχραιμία στο τελευταίο δεκάλεπτο έκαναν την έκπληξη.

Κορυφαίος του αγώνα ο Ουάιτ με 25 πόντους, ενώ ο Μπελ τον ακολούθησε με 20. Για τους ηττημένους πάλεψε ο Αραντόρι που είχε 16.

Νωρίτερα μέσα στην ημέρα, η Σιένα επικράτησε σχετικά εύκολα της Ρόμα με σκορ 76-67 και στην τετράδα με φόντο τον τελικό θα αντιμετωπίσει την Μπρίντιζι που επιβλήθηκε άνετα 83-70 της Βενέτσια.