Παρασκευή 7 Φεβρουαρίου 2014

Δια πυρός και σιδήρου η Μπράγκα

Με τα χίλια ζόρια κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για τα ημιτελικά του κυπέλλου Πορτογαλίας η Μπράγκα. Η ομάδα του Ζεσουάλδο Φερέιρα χρειάστηκε την παράταση για να κάμψει την αντίσταση της Άβες, 3-1.

«Σκληρό» καρύδι αποδείχτηκε η Άβες για την Μπράγκα. Η ομάδα του Ζεσουάλδο Φερέιρα τα βρήκε σκούρα στην έδρα της και χρειάστηκε την παράταση για να καταφέρει να πάρει το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Πορτογαλίας, 3-1.

Ο Άλαν έδωσε προβάδισμα στη Μπράγκα μόλις στο 3ο λεπτό αλλά το τέρμα του Περέιρα στο 31’ ήταν αρκετό για να δώσει ελπίδες πρόκρισης στους φιλοξενούμενους, που κράτησαν το 1-1 μέχρι το τέλος της κανονικής διάρκειας. Στην παράταση οι παίκτες του Φερέιρα ανέβασαν την απόδοσή τους και με τα τέρματα των Ρουσέσκου και Σάντος στο 94’ και 103’, αντίστοιχα, πήραν την πρόκριση.

Στα ημιτελικά πέρασε και η Ρίο Άβε, που νίκησε εντός έδρας 1-0 την Ακαντέμικα. Πηγή: sport-fm.gr