Σάββατο 12 Απριλίου 2014

Αυλαία με νίκη γοήτρου για Μάλαγα!

Με νίκη έκλεισε η Μάλαγα τις υποχρεώσεις της στο Top16, αφού επικράτησε με 95-85 της Αρμάνι και κατέλαβε την 5η θέση στον 5ο όμιλο

Αυλαία με νίκη γοήτρου για Μάλαγα
Η ισπανική ομάδα είχε 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ για την Αρμάνι που κατέβασε δεκάδα, σημαντική ήταν η καλή εμφάνιση του Κιθ Λάνγκφορντ που είχε 22 πόντους, ωστόσο οι Ιταλοί κατέβηκαν με δεκάδα και ο Μέλι δεν αγωνίστηκε καν. Από την άλλη μεριά ο Στίματς είχε 16 πόντους και ο Κουζμίνσκας είχε 13 με 9 ριμπάουντ.

Οι Ισπανοί έδειξαν πως ήθελαν περισσότερο τη νίκη από την αρχή και πήραν κεφάλι από την 1η περίοδο με 22-18. Η Αρμάνι μπήκε δυνατά στην δεύτερη περίοδο και το ματς πήγαινε πόντο-πόντο μέχρι και το 17’, οπότε και ένα σερί 8-0 για τους Ανδαλουσιανούς, τους «ξεκόλλησε» και το ημίχρονο έκλεισε με 48-41 με τους Στίματς, Κουζμίνσκας και Κάλογουεϊ να τραβούν το κουπί.

Στα πρώτα τρία λεπτά της 3ης περιόδου, η Μάλαγα είχε κάνει ένα επιμέρους 11-4 (59-45 στο 23’) με πρωταγωνιστή τον Ντράγκιτς που σημείωσε σε εκείνο το σημείο επτά μαζεμένους πόντους, ενώ από το 59-47 κάνει άλλο ένα 11-0 για να πάει την διαφορά στους 23 και επί της ουσίας να τελειώνει το παιχνίδι και η 3η περίοδος έκλεισε με 77-57.

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι έριξαν ρυθμούς με αποτέλεσμα η Αρμάνι να μειώσει, χωρίς ν’ αλλάξει κάτι στον τελικό νικητή.

Τα δεκάλεπτα:22-18, 48-41, 77-57, 95-85

Μάλαγα: Κάλογουεϊ 7 (1), Βάσκεθ 10 (7ριμπ.), Κουζμίνσκας 13 (9ριμπ.), Ντράγκιτς 11 (1), Κάνερ- Μέντλεϊ 5, Σαμπόνις 6, Βιδάλ, Ουρτασούν 11 (2), Γκρέιντζερ 6, Τούλσον 8

Αρμάνι: Χάκετ 2, Λάνγκφορντ 22 (2), Σάμουελς 6, Σι Τζέι Γουάλας 7 (1), Μος 2, Τσερέλα 9 (2), Κανγκούρ 8 (1), Λαουάλ 16, Τζέρελς 13 (1) Πηγή: sport-fm.gr