Σάββατο 12 Απριλίου 2014

Μαζεύει τα… κομμάτια της!

Μπορεί να ισοφαρίστηκε δύο φορές, όμως η Μαρσέιγ δεν έχασε το κουράγιο της. Οι Μασσαλοί πέρασαν με σκορ 3-2 από την έδρα της Μονπελιέ και παλεύουν μέχρι τέλους για το ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Μαζεύει τα… κομμάτια της
Τα λάθη που την έφεραν αγκαλιά με τον κίνδυνο να μείνει εκτός Ευρώπης προσπαθεί να διορθώσει η Μαρσέιγ. Οι Μασσαλοί παρότι προηγήθηκαν δύο φορές και ισοφαρίστηκαν ισάριθμες στο «Λα Μοσόν» κατάφεραν να λυγίσουν τη Μονπελιέ με σκορ 3-2, στο ματς που άνοιγε την 33η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Ζοσέ Ανιγκό πήρε το προβάδισμα με τον Βαλμπουενά στο τέλος του ημιχρόνου (42’). Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με τον Καμπελά στο 48ο λεπτό. Η Μαρσέιγ πίεσε και δικαιώθηκε με τον Ζινιάκ να κάνει το 2-1 στο 59’.

Η Μονπελιέ βγήκε μπροστά κυνήγησε την ισοφάριση και με το τέρμα του Σανσόν στο 79ο λεπτό έδειχνε πως θα οδηγούσε το ματς στην ισοπαλία. Τελικά ο Παγιέ δέκα λεπτά αργότερα έκανε το 3-2 για τους Μασσαλούς, που πέτυχαν τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους και διατήρησαν τις λιγοστές τους ελπίδες για το Europa League.