Δευτέρα 5 Μαΐου 2014

Τεσσάρα και εκτός Ευρώπης η Λιόν!

Η Μαρσέιγ συνέτριψε 4-2 τη Λιόν στο «Βελοντρόμ» για την 36η αγωνιστική του Σαμπιονά και… έσβησε ουσιαστικά τα όνειρα των «λιονέ» για έξοδο στο Γιουρόπα Λιγκ της επόμενης περιόδου.

Τεσσάρα και εκτός Ευρώπης η Λιόν
Καταιγιστική στο ντέρμπι της 36ης αγωνιστικής του Σαμπιονά ήταν η Μαρσέιγ. Η ομάδα του Ζοσέ Ανινγκό, αν και αδιάφορη βαθμολογικά, φιλοδώρησε με τέσσερα γκολ την Λυών, που ήθελε τη νίκη για να διατηρήσει στους δύο βαθμούς τη διαφορά από την 4η στη βαθμολογία Σεντ Ετιέν, που πλέον με το +5 «αγκαλιάζει» την έξοδο στην Ευρώπη.

Τον… χορό των γκολ, άνοιξε στο 14ο λεπτό ο Ντιαβαρά, για να διπλασιάσει τα τέρματα της Μαρσέιγ ο Τοβέν στο 26΄. Οι φιλοξενούμενοι, αντέδρασαν με γκολ του Εμβουεμπά στο 40΄, με το 2-1 να είναι και το σκορ του ημιχρόνου. Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, άνηκαν στους γηπεδούχους, ή αλλιώς στον Ζινιάκ, που σκόραρε δις, αρχικά στο 48΄ και στο 56΄ για το 4-1, που έδωσε ουσιαστικά τέλος στις όποιες ελπίδες της Λυών. Το μόνο που κατάφερε η τελευταία, ήταν να μειώσει στο 82ο λεπτό με τον Γκομίς.

Αναλυτικά, η 36η αγωνιστική του Σαμπιονά:

Παρασκευή (2/5, 21:30)

Μπαστιά-Λιλ 1-1 (85' Καζρί - 32' Καλού)

Σαββάτο (4/5, 18:00)

Σεντ Ετιέν-Μονπελιέ 2-0 (47΄ Χαμουμά, 56΄ Έρντινγκ)
Λοριάν-Αζαξιό 1-0 (17΄ Αλαντιέρ)
Ρεμς-Εβιάν 1-0 (30΄ Ονιάνγκουε)
Σοσό-Νις 2-0 (45΄Πετζίνοβιτς “αυτ.” 56΄ Αγιού)
Τουλούζ-Ναντ 1-1 (67΄ Μπεν Γέντερ-9΄ Βιζκαρόντο)
Βαλενσιέν-Μπορντό 0-1 (74΄ Φομπέρ)
Μαρσέιγ-Λιόν 4-2 (14΄ Ντιαβαρά, 26΄ Τοβέν, 48΄, 56΄ Ζινιάκ-40΄ Εμβουεμπά, 82΄ Γκομίς)