Παρασκευή 26 Σεπτεμβρίου 2014

Την «ξύπνησε» ο Ζήσης!!

Με τον Νίκο Ζήση να ξεκινάει την αντεπίθεση στο τρίτο δεκάλεπτο, η Ούνιξ Καζάν επικράτησε 82-71 της Χάποελ Ιερουσαλήμ και προκρίθηκε στον τελικό των προκριματικών της Ευρωλίγκας!

Την «ξύπνησε» ο Ζήσης!

Ο αρχηγός της Εθνικής μας ομάδας τελείωσε το ματς με 15 πόντους και 6 ασίστ, ενώ ο Κώστας Καϊμακόγλου πρόσθεσε 7 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη ήταν ο Ντ' Ορ Φίσερ με 16 πόντους, ενώ για τους ηττημένους κορυφαίοι ήταν οι Ράιτ και Κίτσεν με 10 πόντους αντίστοιχα.

Εντυπωσιακά μπήκε στο ματς η Χάποελ, παίρνοντας ένα προβάδισμα επτά πόντων (5-12), με τους Καϊμακόγλου και Φίσερ να μειώνουν σε 8-12. Από εκείνο το σημείο και έπειτα το ματς έγινε ντέρμπι, με το πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες, 16-16. Στη δεύτερη περίοδο, οι Ισραηλινοί έτρεξαν στο γήπεδο και κατάφεραν να βρεθούν ξανά στο +7 (22-29), περίπου στα μισά. Στη συνέχεια, η Ούνιξ μάζεψε τη διαφορά, φέρνοντας τη στο καλάθι (31-33). Όμως, η Χάποελ «απάντησε» με ένα σερί 8-0 και πήγε στο +10 (31-41), με τους Ζήση και Ουάιτ να διαμορφώνουν το 35-41 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το τρίποντο του Κίτσεν έφερε τη Χάποελ στο +9 (35-44), στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με την Ούνιξ να κάνει ένα σερί 8-0 και να μειώνει στον πόντο (43-46). Ο Σμιθ έδωσε μία μίνι… ανάσα στους Ισραηλινούς, αλλά με το τρίποντο του Ζήση, η ομάδα του Καζάν πήρε το προβάδισμα (48-46). Ο αρχηγός της Εθνικής μας ομάδας είχε πάρει… φωτιά έξω από τα 6,75μ., με τους Ρώσους να ήταν στο +4 (58-54) στο τέλος της περιόδου.

Με ένα σερί 9-0 ξεκίνησε στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ούνιξ με το σκορ να γίνεται 67-54, στα πρώτα δύο λεπτά. Η διαφορά πήγε ακόμα και στο +14 (70-56) για την ομάδα του Καζάν, ο Τζόουνς την έριξε στους οκτώ (70-62), αλλά ο Τζέρελς με τρίποντο έκανε το 73-62, περίπου τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη. Μέχρι το τέλος, η Χάποελ δεν ήταν σε θέση να επιστρέψει στο ματς, με τους Ρώσους να παίρνουν την πρόκριση στον τελικό των προκριματικών της Ευρωλίγκας, επικρατώντας με σκορ 82-71.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 35-41, 58-54, 82-71.

Ούνιξ Καζάν (Πεδουλάκης): Γουάιτ 11 (1), Λάνγκφορντ 10 (2), Ζήσης 15 (3τρ., 6 ασ.), Μπίκοφ, Λιχοντέι, Σανικίντζε 6, Γκουμπάνοφ 2, Σοκόλοφ, Καϊμακόγλου 7 (1τρ., 7 ριμπ.), Αντίποφ, Φίσερ 16, Τζέρελς 15 (3).

Χάποελ Ιερουσαλήμ (Φράνκο): Γκάφνεϊ 9, Μααγιάν, Αριέλ, Κίτσεν 10 (2), Ελιάχου 2, Τζόουνς 12, Χαλπερίν 7 (1), Τιμόρ 3 (1), Γκουρ-Αριέ, Ράιτ 10, Γκριν 9, Σμιθ 9 (1). *Πηγή: sport-fm.gr*