Παρασκευή 26 Σεπτεμβρίου 2014

«Πάρτι» Ιτούδη στο… σπίτι του Ζοτς!!

Υγιεινό περίπατο έκανε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας με τη Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ, επικρατώντας 98-75 στο «Ulker Sports Arena». Η ομάδα του Ζοτς θα είναι η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο μικρό τελικό του «Gloria Cup».

«Πάρτι» Ιτούδη στο… σπίτι του Ζοτς!

Με πρόβλημα τραυματισμού αποχώρησε από το παρκέ στο τρίτο δεκάλεπτο ο σέντερ της Φενέρ Σεμίχ Ερντέν και έκατσε στον πάγκο μέχρι το τέλος της αναμέτρησης. Για άλλο ένα φιλικό, ο Δημήτρης Ιτούδης δεν είχε στη διάθεσή του τους Σόνι Ουίμς, Βίκτορ Χριάπα και Νάντο ντε Κολό.

Από νωρίς η ΤΣΣΚΑ Μόσχας είχε μία μικρή διαφορά στην αναμέτρηση, με το τέλος της πρώτης περιόδου να τη βρίσκει στο +8 (14-22). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι άμυνες και των δύο ομάδων χαλάρωσαν. Η Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ κατάφερε να πλησιάσει τους Ρώσους στο σκορ, ωστόσο το σκορ στο πρώτο ημίχρονο διαμορφώθηκε το 46-40 υπέρ της «ομάδας του στρατού».

Με το καλάθι του Καούν, στα πρώτα δύο λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου, η διαφορά πήγε σε διψήφιο αριθμό για την ΤΣΣΚΑ (54-43). Μάλιστα, οι Ρώσοι αύξαναν συνεχώς το προβάδισμά τους, με το τέλος της τρίτης περιόδου να τη βρίσκει στο +20 (75-54). Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη διατηρούσαν χωρίς ιδιαίτερη… αντίσταση το προβάδισμά τους, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 98-75.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 40-46, 54-74, 75-98.

Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ (Ομπράντοβιτς): Χίκμαν 6, Γκάουντλοκ 10, Τσετίν 3, Βέσελι 10, Ερντέν 2, Μπογκντάνοβιτς 5, Ζόριτς 2, Μπιέλιτσα 11, Πρέλντζιτς 14, Μαχμούτογλου 10, Τσαν 2.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Τζάκσον 8, Φριτζόν 13, Μαρκοϊσβίλι 15, Βοροντσέβιτς 16, Καούν 6, Τεόντοσιτς 10, Χάινς 6, Νίκολς 16, Κορόμπκοφ 4, Στρέμπκοφ 4. *Πηγή: sport-fm.gr*