Παρασκευή 26 Σεπτεμβρίου 2014

Στον τελικό η Βιλερμπάν!!

Στον τελικό των προκριματικών της Ευρωλίγκας προκρίθηκε η Βιλερμπάν επικρατώντας με σκορ 74-65 της Στρασμπούρ στον γαλλικό… εμφύλιο! Κορυφαίοι οι Γκριν και Λάιτι για τους νικητές.

Στον τελικό η Βιλερμπάν!
Το εισιτήριό της για τον πρώτο όμιλο της Ευρωλίγκας θα διεκδικήσει η Βιλερμπάν, καθώς επικράτησε της Στρασμπούρ με σκορ 74-65 και προκρίθηκε στον τελικό των προκριματικών της διοργάνωσης.

Κορυφαίοι για τους «πράσινους» ήταν ο Γκριν με 15 πόντους και 12 ασίστ, αλλά και ο Ντέιβιντ Λάιτι με 13 πόντους και 12 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αλί Τραορέ με 14 πόντους.

Από το πρώτο δεκάλεπτο, η Βιλερμπάν ήταν αυτή που είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης, με τους «πράσινους» να προηγούνται στο τέλος με τέσσερις πόντους (19-15). Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου η Στρασμπούρ πέρασε μπροστά στο σκορ (21-22), με το ματς να ήταν ισόπαλο, περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (32-32). Όμως, στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα οι παίκτες του Πιερ Βενσάν έκαναν ένα σερί 5-0, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 37-32.

Τον απόλυτο αιφνιδιασμό πέτυχε η Στρασμπούρ στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, καθώς με επιμέρους σκορ 10-1, πήγε στο υπέρ της 42-38. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι προηγούνταν μέχρι και το 46-49, με τα τελευταία δευτερόλεπτα να ανήκουν στη Βιλερμπάν, η οποία με ένα σερί διαμόρφωσε το 52-49. Στην τέταρτη περίοδο, οι «πράσινοι» δεν έχασαν το προβάδισμά τους και αυξάνοντας συνεχώς τη διαφορά πήραν την πρόκριση στον τελικό των προκριματικών της Ευρωλίγκας με το 74-65.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 37-32, 52-49, 74-65.

Βιλερμπάν (Βενσάν): Γκριν 15 (4 τρ., 12 ασ.), Ζεν-Τσαρλς, Τζάκσον 6, Αντερσεν 10 (1), Μπιογκ, Σανγκαρέ, Λάιτι 13 (12 ριμπ.), Μπέιντερ 10 (3), Νίβινς 12, Σι 8.

Στρασμπούρ (Κολέ): Τουπάν 7 (1), Ντιό 8 (2), Λελούπ 9 (1), Λακόμπ, Κάμπελ 8 (1), Λαμπάνκα, Φρανσουά, Φοφανά, Τραορέ 14, Ντόμπινς, Ντραγκίτσεβιτς 9 (3), Χάουαρντ 10 (10ριμπ.).*Πηγή: sport-fm.gr*