Παρασκευή 26 Σεπτεμβρίου 2014

Για να μάθει…!!

Η κακή περιφερειακή άμυνα και τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ «κόστισαν» στον Ολυμπιακό την ήττα με σκορ 82-69 από την Ουνικάχα Μάλαγα, στη δεύτερη μέρα του «Gloria Cup».

Για να μάθει…
Μάθε παιδί μου… άμυνα! Ένας κακός Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα με σκορ 82-69 από την Ουνικάχα Μάλαγα, για τη δεύτερη μέρα του «Gloria Cup» και πλέον θα αγωνιστεί στο μικρό τελικό του τουρνουά της Κωνσταντινούπολης. Ξεχώρισαν οι Ματ Λοτζέσκι και Όλιβερ Λαφαγέτ από τους «ερυθρόλευκους».

Εύστοχος στην περιφέρεια, αλλά κακός στην άμυνα ήταν ο Ολυμπιακός. Οι Λαφαγέτ και Λοτζέσκι ήταν «ζεστοί» έξω από τα 6,75μ., αλλά οι ψηλοί της Ουνικάχα έκαναν… πάρτι στην «ερυθρόλευκη» ρακέτα, με το σκορ να είναι 15-11 υπέρ των Ισπανών. Περίπου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, η ομάδα της Μάλαγα έφτασε στο +5 (13-18), όμως εκεί οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έτρεξαν στο ανοικτό γήπεδο και με ένα σερί 10-0, έκαναν το σκορ 23-18. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον έλεγχο του ματς με το τέλος της πρώτης περιόδου να τους βρίσκει στο +3 (25-22).

Η έλλειψη συγκέντρωσης του Ολυμπιακού στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου έδωσε την ευκαιρία στην Ουνικάχα να κάνει ένα σερί 6-0 ( 25-28). Με ένα γρήγορο 4-0 οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα πέρασαν ξανά μπροστά (29-28), αλλά από εκείνο το σημείο και έπειτα, το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια. Ο Χάντερ έκανε το 40-39, όμως οι Ισπανοί –εκμεταλλευόμενοι την κακή άμυνα των «ερυθρόλευκων»- έκαναν ένα σερί 5-0 και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με τέσσερις πόντους (40-44).

Με το καλάθι του Ντάνστον, ο Ολυμπιακός μείωσε σε 42-44 στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ωστόσο για άλλη μία φορά στο ματς οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν τη συγκέντρωσή τους με τον Βασιλειάδη να το εκμεταλλεύεται αυτό και με ένα δικό του 4-0 να πηγαίνει την Ουνικάχα στο +6 (42-48). Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έχασαν αρκετά αμυντικά ριμπάουντ με το σκορ να είναι στο 52-44 υπέρ των Ισπανών. Για το λόγο αυτό, ο προπονητής των Πειραιωτών είχε στην πεντάδα τους Ντάνστον-Χάντερ, με τη διαφορά να πέφτει στον πόντο (52-53). Όμως, η αργή περιφερειακή άμυνα έδωσε ελεύθερα τρίποντα στους Ισπανούς, οι οποίοι έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +12 (54-66).

Η κακή περιφερειακή άμυνα του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Βασιλειάδη να πηγαίνει –με τρίποντο- την Ουνικάχα στο +15 (71-56). Οι «ερυθρόλευκοι» δεν έδειχναν ότι μπορούσαν να «ροκανίσουν» τη διαφορά, με την ομάδα από τη Μάλαγα να φτάνει στη νίκη με το τελικό 82-69.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 40-44, 54-66, 69-82.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 4 (3ριμπ, 1κλεψ, 1κοψ), Χάντερ 12 (1ριμπ, 1κλεψ, 1κοψ), Ντάνστον 6 (5ριμπ, 1κοψ), Σπανούλης 10 (9ασ), Σλούκας 4 (4ριμπ, 3ασ), Σίμονς 4 (1ριμπ, 1κοψ), Πρίντεζης, Μάντζαρης (4ριμπ, 5ασ, 1κοψ), Κατσίβελης, Λαφαγιέτ 11 (3τριπ, 2ριμπ, 3ασ), Λοτζέσκι 18 (4τριπ, 3ριμπ, 1κλεψ, 1ασ), Αγραβάνης.

Ουνικάχα Μάλαγα (Πλάθα): Μάρκοβιτς 4, Βασιλειάδης 12 (2), Τόμας 2, Nγκουιράνε, Καράχοτζιτς, Γκρέιντζερ 20 (4), Βάσκεθ 4, Κουζμίνσκας 16 (1), Γκριν 17 (5), Γκολούμποβιτς 7. *Πηγή: sport-fm.gr*