Σάββατο 4 Οκτωβρίου 2014

Μπράβο... Μπράβο!!

Έγραψε ιστορία ο Μπράβο της Μπαρτσελόνα! Κι αυτό γιατί ο γκολκίπερ των Καταλανών κρατώντας ανέπαφη την εστία του για 561 σερί λεπτά(!), κατέρριψε το προηγούμενο ρεκόρ χρόνων!

Μπράβο... Μπράβο!
Τριάντα επτά χρόνια μετά, ήρθε το πλήρωμα του χρόνου να σπάσει ένα σπουδαίο ρεκόρ στο ισπανικό ποδόσφαιρο!

Με την άμυνα της Μπαρτσελόνα να αποδεικνύεται «γρανιτένια», ο προστάτης της εστίας της, Μπράβο, μπορεί να υπερηφανεύεται πως έγραψε ιστορία!

Κι αυτό διότι κρατώντας το 0-0 μέχρι και το 21' στο εν εξελίξει ματς των Καταλανών με την Βαγεκάνο, κατάφερε να μετράει πλέον 561' σερί στην Πριμέρα Ντιβιζιόν, δίχως να 'χει δεχθεί κάποιο γκολ, ξεπερνώντας τον Αρτόλα και το ρεκόρ που κρατούσε απ' το 1977 (ένα λεπτό λιγότερο πλέον)!

inner

Κι αν η Μπάρτσα διατηρήσει και απόψε το μηδέν παθητικό, τότε θα γίνει αυτόματα η πρώτη ομάδα στην ιστορία που το καταφέρνει για επτά συνεχόμενες αγωνιστικές στο ισπανικό πρωτάθλημα! ‘Εχουν προηγηθεί οι αγώνες με Έλτσε (3-0), Βιγιαρεάλ (1-0), Μπιλμπάο (2-0), Λεβάντε (5-0), Μάλαγα (0-0) και Γρανάδα (6-0).*Πηγή: sport-fm.gr*