Σάββατο 4 Οκτωβρίου 2014

Ψηλά τα χέρια!!

Φέτος είχε μάθει σε επιβλητικές ήττες. Στην 8η αγωνιστική όμως η Χέρακλες πέτυχε την πρώτη της νίκη επικρατώντας εντυπωσιακά 6-1 της Μπρέντα, που «παραδόθηκε» παίζοντας με 10 παίκτες απ’ το 30’.

Ψηλά τα χέρια!
Στις οκτώ πρώτες αγωνιστικές της Eredivisie η Χέρακλες μέτρησε ισάριθμες νίκες και μάζεψε 20 φορές τη μπάλα απ' τα δίχτυα της.

Όταν όμως βρήκε μπροστά της τη Μπρέντα -και μάλιστα με 10 παίκτες για περίπου 70 λεπτά- ξεσπάθωσε και επικράτησε 6-1, βάζοντας μαζεμένα όσα γκολ είχε πετύχει μέχρι σήμερα σε επτά ματς.

Απ’ την έναρξη του ματς οι γηπεδούχοι έδειξαν τις άγριες διαθέσεις τους, πετυχαίνοντας ένα γκολ ανά δεκάλεπτο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βελντμέιτ (10’) και τέρμα του Μπρενς (20’).

Η αποβολή του Πέρικα για τη Μπρέντα στο 29’ έκανε ακόμα ευκολότερο το έργο της Χέρακλες, με τους Γουέγκχορστ στο 40’ και Πελούπεσι στο 64’ να κάνουν τέσσερα τα τέρματα της, ενώ η Μπρέντα μείωσε προσωρινά στο 75’ με τον Σέουντιες.

Κάτι που τελικά… πλήρωσε, αφού Μπελ Χασανί στο 83’ και Ναβρατίλ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων αύξησαν τα τέρματα και διαμόρφωσαν το τελικό 6-1.

Βέβαια το πρώτο τρίποντο δεν ήταν αρκετό για να ξεκολλήσει την Χέρακλες απ’ την τελευταία θέση, αντίθετα στέρησε απ’ τη Μπρέντα την ευκαιρία να απομακρυνθεί απ’ την επικίνδυνη ζώνη, μένοντας τρεις βαθμούς μακριά της.