Σάββατο 4 Οκτωβρίου 2014

Ωραίος και… ξεκούραστος!!

Με πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας έξω από τα 6,75μ. και τους Σπανούλη και Ντάνστον να μην αγωνίζονται, ο Ολυμπιακός νίκησε 82-71 το Ρέθυμνο, για τη δεύτερη μέρα του τουρνουά «Πέτρος Οικονομάκης».

Ωραίος και… ξεκούραστος
Ένας ορεξάτος Ολυμπιακός και χωρίς τους Σπανούλη και Ντάνστον –για λόγους ξεκούρασης- επικράτησε 82-71 του Ρεθύμνου, στο πλαίσιο της δεύτερης ημέρας του τουρνουά «Πέτρος Οικονομάκης» που γίνεται στην Κρήτη.

Με ένα σερί 8-0 ξεκίνησε ο Ολυμπιακός, με τον Λοτζέσκι να είναι «καυτός» έξω από τα 6,75μ., ενώ με τα καρφώματα του Χάντερ, οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν από νωρίς την υπέρ τους διαφορά σε διψήφιο αριθμό (5-15). Τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν στο +7 (10-17), με το Ρέθυμνο να κάνει ένα σερί 5-0 και να φέρνει τη διαφορά στο καλάθι (15-17). Οι γηπεδούχοι εξακολουθούσαν να είναι ανταγωνιστικοί μέχρι το τέλος, με το σκορ να διαμορφώνεται στο 22-20 υπέρ της ομάδας του Πειραιά.

Ο Ολυμπιακός είχε «μπλοκάρει» στην επίθεση, στα πρώτα τρία λεπτά της δεύτερης περιόδου, με το Ρέθυμνο να είναι κοντά στο σκορ (22-24). Μάλιστα στα μισά, οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου πέρασαν για πρώτη φορά στο ματς (31-27). Στη συνέχεια, ο Πρίντεζης μείωσε στον πόντο (33-32), ενώ μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν ένα σερί 7-0, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενοι 39-33.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, το Ρέθυμνο έφερε τη διαφορά στο καλάθι (37-39) με ένα σερί 5-0. Όμως, η «απάντηση» του Ολυμπιακού ήταν ένα 13-0 με τους Λοτζέσκι, Χάντερ και Λαφαγέτ, με το σκορ να γίνεται 37-52. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα είχαν το πόδι πατημένο στο… γκάζι, «εκτοξεύοντας» την υπέρ τους διαφορά ακόμα και στο +21 (45-66), με το τέλος της τρίτης περιόδου να τους βρίσκει στο +16 (51-67).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έκαναν συντήρηση δυνάμεων, διατηρώντας παράλληλα την υπέρ τους διαφορά σε διψήφιο αριθμό (64-77). Με το τρίποντο του Κάουνσιλ, το Ρέθυμνο έκανε το 68-79 λίγο πριν τη λήξη, με τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη με το τελικό 82-71.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 33-39, 51-67, 71-82.

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Σίμπσον 6, Σχίζας, Κουμπούρας 13 (1), Φιτζπάτρικ 1, Κάουνσιλ 15 (3), Άλεν 10 (2), Καλαμπόκης 1, Φαγιέ 15 (4), Σίνης, Χείλαρης, Κράβιτς 10.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 9 (1τριπ, 6ριμπ, 2κοψ), Χάντερ 6 (7ριμπ, 2κοψ), Μάντζαρης 5 (5ριμπ, 3ασ, 1κοψ), Καββαδάς 3 (3ριμπ), Κατσίβελης 7 (1τριπ,2ασ), Λαφαγιέτ 8 (2τριπ, 7ασ), Σλούκας 7 (1τριπ, 9ασ, 2κλεψ), Σίμονς 4 (3ριμπ), Λοτζέσκι 21 (4τριπ, 2κλεψ), Χριστοδούλου, Πρίντεζης 7 (1), Αγραβάνης 5 (1).