Σάββατο 4 Οκτωβρίου 2014

Κερδίζει ακόμα κι… έτσι!!

Επίδειξη θέλησης! Αν και έπαιζε με 10 παίκτες σχεδόν σε όλο το παιχνίδι, η Ομόνοια κέρδισε τον Ερμή με 2-1 και… σκαρφάλωσε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Μεγάλη έκπληξη στο Εθνικός Άχνας- Δόξα.

Κερδίζει ακόμα κι… έτσι
Όχι μόνο δεν επηρεάστηκε από την αποβολή του τερματοφύλακα της, Χοσέ Μορέιρα στις αρχές του ματς, αντιθέτως η Ομόνοια επικράτησε (2-1) του Ερμή κι… μπήκε στην πρώτη τριάδα του κυπριακού πρωταθλήματος.

Παρά την αποβολή του τερματοφύλακα της, Χοσέ Μορέιρα στο 15’, η Ομόνοια ήταν η καλύτερη ομάδα στο γήπεδο και κατάφερε μάλιστα να προηγηθεί στο σκορ χάρη σε τέρμα του Μίκαελ Ποτέ στο 31’. Ωστόσο στα εναπομείναντα λεπτά, ο Ερμής ισορρόπησε και πήγε μάλιστα στην ανάπαυλα με το 1-1 (στο 42’ ο Λουίς Μοράν).

«Χλιαρά» ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν μάταια -μέχρι τα μέσα του 45λέπτου- να πάρουν το… κεφάλι στο σκορ. Λίγο πριν την ολοκλήρωση του ματς όμως, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο τελικό 2-1 με τον Γκαουσού Φοφανά στο 81’. Με δέκα παίκτες τελείωσαν και οι φιλοξενούμενοι (Ζοάο Πέδρο Τσίνα στο 84’).

Παράλληλα, η -μέχρι πρότινος προτελευταία στη βαθμολογία- Δόξα Κατωκοπιάς πέτυχε μια σπουδαία νίκη στην έδρα του Εθνικού Άχνας. Υπενθυμίζεται πως οι γηπεδούχοι «συγκατοικούσαν» μαζί με ΑΕ Λεμεσού και Νέα Σαλαμίνα στην τρίτη θέση.