Σάββατο 4 Οκτωβρίου 2014

Της ρούφηξε το... αίμα!!

Στο άψε-σβήσε διέσυρε την Ατλέτικο η Βαλένθια! Μέχρι το 13’ οι εντυπωσιακές «νυχτερίδες» είχαν σκοράρει τρεις(!) φορές κι εν τέλει επικράτησαν 3-1 των Μαδριλένων, ανεβαίνοντας προσωρινά στην κορυφή.

Της ρούφηξε το... αίμα! (video)
Ούτε που... κατάλαβε από που της ήρθε η Ατλέτικο! Οι πρωταθλητές ήταν... απόντες για 13’ λεπτά στην έναρξη του αγώνα και η φοβερή Βαλένθια δεν το άφησε ανεκμετάλλευτο, επικρατώντας 3-1 και ανεβαίνοντας στην κορυφή της Πριμέρα Ντιβιζιόν με 17 βαθμούς (16 με ματς λιγότερο η Μπάρτσα, στους 14 οι Μαδριλένοι).

Η αρχή του... κακού ήρθε στο 6’ με το «ωραίο» αυτογκόλ του Μιράντα. Δεν συνήλθαν απ’ αυτό οι «ροχιμπλάνκος» διότι δύο λεπτά αργότερα δέχθηκαν και νέο –εντυπωσιακό- τέρμα απ’ τον Γκόμες. Και στιγμές αργότερα ήταν που... σείστηκε το Μεστάγια όταν ο Οταμέντι έκανε το 3-0 στο 13’!

Αφού λοιπόν οι παίκτες του Σιμεόνε είχαν ήδη βγάλει τα... μάτια τους προσπάθησαν να επιστρέψουν. Με τον Μάντζουκιτς να μειώνει στο 29’ με κεφαλιά. Και θα μπορούσε να ‘χει μπει πιο γερά στο «κόλπο» ενός θετικού αποτελέσματος, αν ο Σικέιρα δεν είχε χάσει το πέναλτι στην εκπνοή του πρώτου μέρους.

Κι αφού οι νυχτερίδες... γλίτωσαν σε εκείνο το σημείο, στην επανάληψη δεν άφησαν την ευκαιρία αυτής της μεγάλης νίκης να πάει χαμένη, με την Ατλέτικο απλά να ‘χει κάποια... σουτάκια που δεν απείλησαν και τον Τσέρτσι στο τέλος να αποβάλλεται με «χαζή» δεύτερη κίτρινη για χέρι.

Η σύνθεση της Ατλέτικο Μαδρίτης: Μογιά, Μιράντα, Σικέιρα, Γκοντίν, Γκάμεθ, Τιάγκο (72’ Γκαρθία), Γκάμπι, Αρντά Τουράν (69’ Χιμένες), Κόκε, Μάντζουκιτς, Γκριζμάν (66’ Τσέρτσι)