Τρίτη 11 Νοεμβρίου 2014

Ανίκητος ο Ολυμπιακός!!

Ο Ολυμπιακός επικράτησε της ΑΕΚ με 3-1 σετ στου Ρέντη και έκανε το «19 στα 19» απέναντι στην «Ένωση» σε επίπεδο πρωταθλήματος.

Ανίκητος ο Ολυμπιακός!
Η παράδοση «μίλησε» για μια ακόμα φορά στο κλειστό του Ρέντη με τον Ολυμπιακό να κερδίζει 3-1 (26-24, 25-14, 23-25, 25-21), την ΑΕΚ στην αυλαία της 3ης αγωνιστικής της Volleyleague. Αυτή ήταν η 19η συνεχόμενη νίκη των «ερυθρολεύκων» σε ισάριθμα ματς κόντρα στην «Ένωση» σε επίπεδο πρωταθλήματος, χάρη στην οποία έφτασαν στο «3 στα 3» στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με τον Εθνικό.

Οι Πειραιώτες συνεχίζουν απτόητοι από την αρχή της σεζόν, έχοντας πλέον έξι νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια σε πρωτάθλημα, λίγκ καπ και Τσάμπιονς Λιγκ.

Ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός πάνω στο φιλέ με 13 μπλοκ, ενώ επιθετικά έπιασε φοβερό ποσοστό (61%), έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση με τέσσερις παίχτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Σε μεγάλη ημέρα ο Γιούρισιτς με 14 πόντους (67% αποτελεσματικότητα) και 4 μπλοκ, εξαιρετικοί για ένα ακόμα ματς Κοκκινάκης (13), Ντιάτσκοφ (11) και Τακουρίδης (10) με 6/8 επιθέσεις.

Κομβικός στις ανατροπές ο Προύσαλης που βοήθησε από την γραμμή του σέρβις, παίρνοντας και δύο άσσους.
Για την μαχητική ΑΕΚ «άκοπος» ήταν ο Παγιάν με 31 πόντους και 56% αποτελεσματικότητα, ενώ έλειψαν για ένα ακόμα ματς οι Πέτρογλου (τραυματίας), Μπουρκόφσκι (ακόμα δεν έχει βγει το δελτίο του).

inner

Ντιάτσκοφ ο… εκδικητής
Στο 1ο σετ ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του αγώνα (15-12, 16-13, 17-14, 18-15, 20-17), έχοντας καλό μπλοκ και «ζεστό» τον Μενέλαο Κοκκινάκη. Η ΑΕΚ όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και ανέτρεψε το σκορ με τον Κατσανεβάκη στο σερβίς να κάνει ζημιά στην υποδοχή των «ερυθρολεύκων». Ο έμπειρος κεντρικός με άσσο έδωσε προβάδισμα (20-21) για πρώτη φορά στην ΑΕΚ, ενώ λίγο αργότερα με σερί 5-0 έφτασε στο 20-22. Η «Ένωση» με τον εξαιρετικό Παγιάν έκανε το 21-23 και ο Ανδρεάδης με πρώτο χρόνο έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να φτάσουν στο σετ μπολ (22-24). Ο Ραντούνοβιτς πέταξε με σερβίς άουτ το 1ο σετ μπολ (23-24) και έπειτα οι γηπεδούχοι έκαναν άλλη μια ανατροπή τα τελευταία χρόνια με τον Ντιάτσκοφ στην γραμμή του σερβίς. Ο Ουκρανός με δυνατά χτυπήματα «χάλασε» την υποδοχή της ΑΕΚ, ο Τακουρίδης με μπλοκ ισοφάρισε, ο Κοκκινάκης έδωσε εκ νέου το προβάδισμα (25-24) και ο Ντιάτσκοφ τελείωσε το σετ με άσσο για το 1-0.

Με κεκτημένη ταχύτητα
Με κακή ψυχολογία η ΑΕΚ από τον τρόπο που έχασε το 1ο σετ, έπεσε στην «παγίδα» του Ολυμπιακού που μπήκε πολύ δυνατά και κατάφερε να «καθαρίσει» το 2ο σετ από την αρχή. Με τα σερβίς του Προύσαλη και άσσο του έμπειρου πασαδόρου οι νταμπλούχοι Ελλάδας προηγήθηκαν 6-0! Ο Ντιάτσκοφ λίγο αργότερα με μπλοκ έκανε το 9-1 και το σετ τελείωσε πριν καν αρχίσει με την διαφορά να φτάνει και στο +10 (15-5)! Το σετ ολοκληρώθηκε με 25-14 για το 2-0.

inner

Πλήρωσε τις αλλαγές
Στο 3ο σετ ο τεχνικός του Ολυμπιακού Δημήτρης Καζάζης έκανε «rotation» και πέρασε στον αγώνα τους Σωτηρίου, Πελεκούδα, Τζελάτη, αντί των Ντιάτσκοφ, Τακουρίδη, Κλάρκ. Η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε την ανομοιογένεια των γηπεδούχων και προηγήθηκε 8-4 με άσσο του Ραντούνοβιτς στο πρώτο τεχνικό ταιμ άουτ. Ο Ολυμπιακός όμως βρήκε ρυθμό και κατάφερε αρχικά να μειώσει (6-8) με μπλοκ του Γιούρισιτς και στην συνέχεια να ισοφαρίσει (9-9) με νέο εντυπωσιακό μπλοκ του Σωτηρίου στον Παγιάν. Η «Ένωση» κατάφερε να ξεφύγει και πάλι (13-17) με τον Ραντούνοβιτς στο σερβίς. Με άσσο του Προύσαλη οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν σε 15-17 και με τον Σωτηρίου ακόμα περισσότερο (19-20). Ο Τζελάτη έστειλε την μπάλα άουτ (19-21), αλλά ο ίδιος λίγο αργότερα έφερε στα ίσια το ματς (21-21). Ο Παγιάν με δύο επιθέσεις έδωσε προβάδισμα και πάλι στην ΑΕΚ δύο πόντους (21-23) σε κρίσιμο σημείο και ο Ραντούνοβιτς έβαλε μπροστά την «Ένωση» με +3 (21-24). Ο Κολομβιανός έστειλε την μπάλα άουτ στο σερβίς (22-24) και ο Ντιάτσκοφ (αντί Κοκκινάκη) στην πρώτη του επαφή με την μπάλα έκανε με μπλοκ το 23-24. Ο φοβερός Παγιάν όμως με νέα επίθεση τελείωσε το σετ (23-25) για το 2-1.

inner

Επέστρεψαν και το τελείωσαν
Στο 4ο σετ ο Ντιάτσκοφ πήρε θέση στην αρχική σύνθεση αντί του Σωτηρίου, ο Τακουρίδης επέστρεψε αντί του Πελεκούδα, ενώ ο Τζελάτη παρέμεινε στο ματς στη θέση του διαγωνίου. Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά με Κρίνιτς στο σερβίς και προηγήθηκε 4-0. Ο Δημήτρης Καζάζης πήρε ταιμ άουτ και ο Κλάρκ επέστρεψε και αυτός αντί του Τζελάτη. Τακουρίδης και Κλαρκ μείωσαν σε 3-5 για τον Ολυμπιακό, ο Παγιάν εκτέλεσε άουτ και ο Τακουρίδης με μπλοκ έφερε στα ίσια το ματς (6-6). Οι Πειραιώτες με τον Τακουρίδη στο σερβίς πέρασαν μπροστά 9-7 για πρώτη φορά στο ματς και μπήκαν σε θέση… οδηγού. Η ομάδα του Ελγκέτα ισορρόπησε το ματς και ισοφάρισε (11-11) με τον Παγιάν, ενώ με τον ίδιο παίκτη πήρε προβάδισμα (11-12). Με Προύσαλη στο σερβίς ο Ολυμπιακός γύρισε και πάλι το ματς. Το 15-16 με σερί 5-0 έγινε 20-16 και 22-18 και το σετ τελείωσε με 25-21 για το 3-1.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Γεωργουλέας