Δευτέρα 22 Δεκεμβρίου 2014

«Αυτοχειρία» για Φράιμπουργκ!!

Αν και προηγήθηκε 2-0 στο 81’, η ουραγός της Μπουντεσλίγκα, Φράιμπουργκ δεν μπόρεσε να φτάσει στη νίκη κόντρα στο Αννόβερο, το οποίο με δύο γκολ στο 83’ και στο 92’, «τσίμπησε» τον βαθμό (2-2).

«Αυτοχειρία» για Φράιμπουργκ (video)
Γιορτές εκτός επικίνδυνης ζώνης ετοιμαζόταν να κάνει η Φράιμπουργκ, αλλά το Αννόβερο της χάλασε τα σχέδια. Ή μάλλον η ίδια αυτοκτόνησε, καθώς προηγήθηκε με 2-0 στο 81ο λεπτό, αλλά δέχθηκε δύο γκολ στο 83’ και στο 92’ και έχασε τη νίκη μέσα από τα χέρια της (2-2).

Αντί, λοιπόν, να φτάσει στο πρώτο τρίποντο, μετά από ενάμισι μήνα και να κάνει πιο… ξέγνοιαστες γιορτές, η Φράιμπουργκ περιορίστηκε στον έναν βαθμό και παρέμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας της Μπουντεσλίγκα, μετά την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου. Η μόνη της… παρηγοριά είναι ότι συγκατοικεί με τη Μπορούσια Ντόρτμουντ, από την οποία υστερεί στην παραγωγικότητα, αφού ο συντελεστής τερμάτων είναι ίδιος.

Από την άλλη, το Αννόβερο, έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει την πρώτη εξάδα και τις θέσεις Ευρώπης, αλλά έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι, ο βαθμός μπορεί να αποδειχθεί «χρυσάφι» στη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον Φραντζ (45’) και στο 81’ ο Κεμπφ έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στην ομάδα του. Κάπου εκεί ήρθε η αντίδραση των φιλοξενούμενων. Αρχικά μείωσαν στο 83’ με τον Μπιτενκούρ και στο 90+2’ ισοφάρισαν με τον Χοσέλου, που διαμόρφωσε το τελικό 2-2.