Δευτέρα 22 Δεκεμβρίου 2014

Διπλή ήττα για την ΑΕΚ!!

Δεν είναι μόνο ότι έχασε το τρίποντο η ΑΕΚ, αλλά το έπαθε και από… συνδιεκδικήτρια της παραμονής, ΜΕΝΤ η οποία επικράτησε πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 3-0 στην 9η αγωνιστική της Volleyleague.

Διπλή ήττα για την ΑΕΚ
Σημαντικό τρίποντο πήρε ο ΜΕΝΤ που επικράτησε της ΑΕΚ 3-0 σετ στην ένατη αγωνιστική της Volleyleague.

Η ομάδα της Τούμπας πήρε τους τρεις βαθμούς πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ και προσπέρασε τους -μέχρι πριν το ματς ισόβαθμους- «κιτρινόμαυρους» στη βαθμολογία, ανεβαίνοντας στην ένατη θέση.

Η ΑΕΚ ήταν αυτή που το προβάδισμα και στα τία σετ, όμως στους κρίσιμους τελευταίους πόντους η ΜΕΝΤ φάνηκε ψυχραιμότερη και πανηγύρισε τη νίκη.

Στο πρώτο σετ η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο, όμως οι γηπεδούχοι επιβλήθηκαν μόλις πήραν το προβάδισμα στο 20-18, ενώ και στο δεύτερο σετ οι «κιτρινόμαυροι» είχαν το προβάδισμα, φτάνοντας τη διαφορά μέχρι το +6 (14-20). Η ΜΕΝΤ πέρασε μπροστά στο σκορ στο 23-24, με την ΑΕΚ να αντιδράει χωρίς να καταφέρνει και πάλι να κάνει κάτι παραπάνω. Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες το έκαναν... ντέρμπι για γερά νεύρα, με τους γηπεδούχους τελικά να παίρνουν τη νίκη στις λεπτομέρειες.

Διαιτητές: Ιωαννίδης – Στεργιόπουλος

Διακύμανση:
1ο σετ: 6-8, 15-16, 21-20, 25-22
2ο σετ: 5-8, 11-16, 19-21, 28-26
3ο σετ: 8-7, 15-16, 19-21, 30-28

* Οι πόντοι της ΜΕΝΤ προήλθαν από 6 άσσους, 47 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλου. Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν από 3 άσσους, 35 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλου.

Τα σετ: 3-0 (25-22, 28-26, 30-28)

ΜΕΝΤ (Γκολίτσης): Σακόγλου 8 (7/19 επ, 1 άσσος), Γκόρτανιουκ 17 (16/28 επ, 1 μπλοκ), Χατζηηλιάδης 11 (9/14 επ, 2 άσσοι, 59% υπ- 37% άριστες), Πάρις 9 (4/4 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Αντιφάκος 3 (1/6 επ, 2 μπλοκ), Σφενδυλάκης 8 (4/8 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Κνάπεκ (λ. - 64% υπ – 27% άριστες), Αντωνιάδης (λ. - 50% υπ -25% άριστες), Παπαϊακώβου 6 (5/6 επ 1 μπλοκ), Χρυσάφης 1

ΑΕΚ (Κλαρούδας): Ωρολογάς 4 (2/12 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 65% υπ – 46% άριστες), Ίλιτς 8 (6/10 επ, 2 μπλοκ), Ραντούνοβιτς 11 (7/14 επ, 50% υπ – 40% άριστες), Παγιάν 12 (12/26 επ), Κρνιτς 1 (άσσος), Ανδρεάδης 11 (8/11 επ, 2 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 58% υπ – 50% άριστες), Μιχαλόπουλος, Δημητρούδης.