Δευτέρα 22 Δεκεμβρίου 2014

«Διπλό» με... γκολ-buzzer beater!

Σημαντική νίκη με 2-1 μέσα στη Γάνδη σημείωσε η Σταντάρ Λιέγης για την 20η αγωνιστική του βελγικού πρωταθλήματος με το γκολ του Μουζάντζι Μπια στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

«Διπλό» με... γκολ-buzzer beater
Με τον Μουζάντζι Μπια να βρίσκει τα δίχτυα στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων η Σταντάρ Λιέγης επικράτησε της Γάνδης με 2-1 στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του βελγικού πρωταθλήματος.

Στο 12’ ο Ντε Καμάργκο άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ντεζέγκερε έφερε το ματς στα ίσα για τη Γάνδη. Στο 36’ ο Καμερουνέζος Ενόχ, αποβλήθηκε με απ’ ευθείας κόκκινη κάρτα, δυσκολεύοντας τις προσπάθειες των παικτών της Σταντάρ για να πάρουν θετικό αποτέλεσμα. Ωστόσο, παρά την πίεση των γηπεδούχων στη συνέχεια, δεν κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους και μετά την αποβολή του Ασάρε στο 90+2’, η Σταντάρ βρήκε την ευκαιρία και πήρε τη νίκη με το γκολ του Μουζάντζι Μπια στο 90+4’.

Έτσι, η Σταντάρ Λιέγης ανέβηκε στην έβδομη θέση της κατάταξης και φτάνοντας τους 30 βαθμούς βρίσκεται ένα βαθμό μακριά από την 6άδα που οδηγεί στα πλέι οφ, καθώς η έκτη Γάνδη παρέμεινε στους 31 πόντους.