Κυριακή 25 Ιανουαρίου 2015

Θα βγάλουν τα… μάτια τους!!

Μάχη για την πρόκριση μέχρι τέλους στον 4ο όμιλο του Κυπέλλου Εθνών. Το Καμερούν δεν μπόρεσε να «λυγίσει» τη Γουϊνέα και όλες οι ομάδες του γκρουπ παίζουν στα ίσα την πρόκριση.

Θα βγάλουν τα… μάτια τους
Χαμός στον 4ο όμιλο του Κυπέλλου Εθνών. Μετά το 1-1 στο ματς της Ακτής Ελεφαντοστού κόντρα στο Μάλι, ισόπαλο με το ίδιο σκορ ήρθε και το παιχνίδι του Καμερούν κόντρα στην Γουϊνέα, βάζοντας φωτιά στη μάχη της πρόκρισης.

Η βαθμολογία στον 4ο ομίλο:
1. Καμερούν 2
2. Ακτή Ελεφαντοστού 2
3. Γουϊνέα 2
4. Μάλι 2

Η ομάδα του Φίνκε αν και ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι, με το γκολ του Μουκάντζο στο 13ο λεπτό, δεν μπόρεσε να υπερασπιστεί το προβάδισμά της. Η Γουϊνέα απάντησε με τον Τραορέ λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου (42’), αλλάζοντας τα δεδομένα στο ματς. Παρά τις φάσεις των δύο ομάδων στο δεύτερο 45λεπτο, γκολ δεν σημειώθηκε με αποτέλεσμα το 1-1 να παραμείνει ως το φινάλε.

Έτσι,όλες οι ομάδες του γκρουπ ισοβαθμούν στους 2 βαθμούς και στην τελευταία στροφή θα κριθεί η πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.