Κυριακή 25 Ιανουαρίου 2015

Kings of… Λιόν!!

Ένα μεγάλο… merci στη Μαρσέιγ είπε η Λιόν, η οποία με το 2-0 επί της Μετς, στο «Ζερλάν», αύξησε τη διαφορά της στους τέσσερις πόντους από τους δεύτερους Μασσαλούς! Σημαντική νίκη για Εβιάν.

Kings of… Λιόν!
Απομακρύνεται το… τρένο της Λιόν! Οι «λιονέ» επικράτησαν 2-0 της Μετς στο «Ζερλάν» και με αυτή τη νίκη πήγαν στο +4 από τη δεύτερη Μαρσέιγ, η οποία ηττήθηκε την Παρασκευή (23/1) από τη Νις. Σημαντικό «τρίποντο» για την Εβιάν, με αυτό να σημαίνει πρόβλημα για την Τουλούζ!

Δυνατά μπήκε η Λιόν από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και κατάφερε να προηγηθεί με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Λακαζέτ στο 31’, ύστερα από ανατροπή του Γκεζάλ από τον Μίλαν, ο οποίος αντίκρισε και την απευθείας κόκκινη κάρτα.

Όμως, τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν τόσο… ρόδινα για τους «λιονέ», καθώς ο πρώτος σκόρερ του γαλλικού πρωταθλήματος αποχώρησε τραυματίας λίγο πριν την ολοκλήρωση του δευτέρου ημιχρόνου.

Στο ίδιο μοτίβο συνέχισαν οι παίκτες του Ουμπέρ Φουρνιέ και στο δεύτερο μέρος, με τον Κορνέ να χάνει τη μία ευκαιρία πίσω από την άλλη και τον Τολισό να «κλειδώνει» τους τρεις βαθμούς στο 83ο λεπτό.

Στο άλλο ματς, η Εβιάν με το γκολ του Τόμασον από το 4ο λεπτό επικράτησε 1-0 της Τουλούζ και πήρε βαθειά βαθμολογική «ανάσα», καθώς απομακρύνθηκε τρεις βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού.