Κυριακή 25 Ιανουαρίου 2015

Αφού δεν αποκλείστηκε κιόλας…!!

Τουλάχιστον αυτή δεν αποκλείστηκε! Η Λίβερπουλ έχασε ένα… τσουβάλι ευκαιρίες στο παιχνίδι με τη Μπόλτον (0-0) και θα διεκδικήσει σε επαναληπτικό την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Αγγλίας.

Αφού δεν αποκλείστηκε κιόλας…
Στο τελευταίο παιχνίδι της ημέρας για τον τέταρτο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας, δεν έγινε… πάταγος! Η Λίβερπουλ, αν και έχασε ένα… τσουβάλι ευκαιρίες, δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Μπόλτον (0-0), αλλά τουλάχιστον θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει την πρόκριση στην επόμενη φάση σε επαναληπτικό. Τι να πουν Τσέλσι, Μάντσεστερ Σίτι και Τότεναμ;

Η Μπόλτον προσπάθησε να αιφνιδιάσει στα πρώτα λεπτά, αλλά η πρώτη καλή στιγμή ήταν στο 11ο λεπτό για τη Λίβερπουλ με τον Χέντερσον, ο οποίος νικήθηκε από τον Μπογκντάν. Οι «κόκκινοι» ανέλαβαν τα ηνία και πίεσαν για ένα γρήγορο γκολ, που δεν ήρθε ποτέ. Η απάντηση των «Τρότερς» ήρθε στο 33’ με τον Μόξεϊ που έκανε το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Με την έναρξη της επανάληψης (53’), η Λίβερπουλ είχε μια ακόμη καλή στιγμή για να ανοίξει το σκορ, αλλά στο ένα-δύο του Κουτίνιο με τον Στέρλινγκ, ο Μπογκντάν έκανε έγκαιρη έξοδο και αποσόβησε τον κίνδυνο. Στο 58’ έφτασε μια ανάσα από την επίτευξη του γκολ, αλλά αρχικά ο Μπογκντάν νίκησε τον Κουτίνιο και στη συνέχεια ο Μανκίγιο δεν μπόρεσε να σκοράρει από πλεονεκτική θέση.

Μεταξύ των δύο ευκαιριών και συγκεκριμένα στο 56’, οι φίλαθλοι που βρίσκονταν στις εξέδρες σηκώθηκαν από τις θέσεις τους για να αποθεώσουν τον Εμίλ Χέσκεϊ, που γινόταν αλλαγή. Ο Άγγλος επιθετικός επέστρεψε στο «Άνφιλντ» ως αντίπαλος, αφού την τετραετία 2000-2004 είχε φορέσει με επιτυχία τη φανέλα των «κόκκινων», οι οποίοι δεν τον ξέχασαν.

Παρά την πίεση, η Μπόλτον δεν κλείστηκε. Βγήκε μπροστά και έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ με τον Γκούντγιονσεν στο 62’ και στο 64’. Ο ρυθμός είχε ανοίξει, η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω και στο 71’ η Λίβερπουλ είχε άλλη μια καλή στιγμή για το 1-0. Σε μια υποδειγματική αντεπίθεση, ο Κουτίνιο έδωσε πάσα στον Μπορίνι, που έπιασε το σουτ, αλλά και πάλι ο Μπογκντάν με εκπληκτική επέμβαση κράτησε το μηδέν.

Η Λίβερπουλ πίεσε μέχρι το τέλος, χάνοντας άλλες δύο ευκαιρίες με τους Λαλάνα (87’) και Μπορίνι (90’), αλλά το γκολ δεν μπήκε. Το 0-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα, συνεπώς η πρόκριση θα κριθεί σε επαναληπτικό, που θα διεξαχθεί στην έδρα της Μπόλτον.