Κυριακή 25 Ιανουαρίου 2015

Πογκμπά για τα δύσκολα!!

Σθεναρή αντίσταση (2-0) συνάντησε η Γιούβεντους από την Κιέβο, αλλά ο Πογκμπά έλυσε τον… γόρδιο δεσμό. «Καθάρισε» για τους Έλληνες ο Σαβιόλα. «Κηδεία» για Ίντερ από την Τορίνο (0-1).

Πογκμπά για τα δύσκολα
Για μία (αγωνιστική) ώρα τα βρήκε σκούρα, αλλά κάπου εκεί εμφανίστηκε ο Πολ Πογκμπά. Η Γιουβέντους έδειξε να μένει από λύσεις κόντρα στην Κιέβο στο γήπεδο της, αλλά ο Γάλλος άσος με πολύ ωραίο σουτ έξω από την περιοχή στο 60’ άνοιξε το σκορ και τον δρόμο προς τη νίκη (2-0), που διατηρεί τη «Μεγάλη Κυρία» άνετη και ωραία στην πρώτη θέση, καθώς έφθασε τους 48 βαθμούς, έναντι 41 της Ρόμα που παίζει στις 21:45 εκτός έδρας με τη Φιορεντίνα.

Το «τρίποντο» κλείδωσε ουσιαστικά στο 75’ όταν Λιχτστάινερ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Οι φιλοξενούμενοι είχαν κάποιες καλές στιγμές προς το τέλος να μειώσουν, αλλά δεν εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες που τους έκατσαν και το μόνο που κρατούν είναι η καλή εμφάνιση, ενώ παραμένουν στην επικίνδυνη ζώνη.

Σημαντική ανάσα πήρε η Ελλάς Βερόνα των Χριστοδουλόπουλου, Ταχτσίδη και Μόρα (έπαιξαν και στα 90 λεπτά), χάρη σε γκολ (1-0) του Χαβιέ Σαβιόλα στην αναμέτρηση με την Αταλάντα. Ο πρώην επιθετικός του Ολυμπιακού, που δεν κάνει καλή σεζόν, ήταν βασικός και στο 53’ «χτύπησε», ενώ αγωνίστηκε σε ολόκληρο το ματς. Αυτό είναι το δεύτερο τέρμα του στη σεζόν, καθώς είχε πετύχει το πρώτο του σε ματς Κυπέλλου.

Ήττα-σοκ (όχι τόσο για τη φετινή ομάδα) με 1-0 υπέστη η Ίντερ στο παιχνίδι με την Τορίνο στο Μιλάνο, καθώς ο Μορέτι σκόραρε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων και χάρισε στους φιλοξενούμενους τρεις πολύ σημαντικούς βαθμούς για την επιβίωση της.

Έπεσε στην τέταρτη θέση η Σαμπντόρια, καθώς ήρθε 1-1 με την Παλέρμο (εντός) και σε συνδυασμό με τη νίκη της Λάτσιο επί της Μίλαν χθες, ισοβαθμεί με τους Ρωμαίους. Ο Έντερ έκανε το 1-0 στο 6’ και απάντησε ο Βάθκεθ στο 49ο λεπτό.

Δεν λέει να σηκώσει κεφάλι η Πάρμα, καθώς έχασε με 2-1 στο γήπεδο της από την Τσεζένα, με την οποία ισοβαθμούσε πριν γίνει ο αγώνας. Ο Πουλτσέτι έκανε το 0-1 στο 21’ και ο Κασιόνε στο 76’ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, αλλά στο 89’ ο Ροντρίγκες έδωσε τη λύση στην ομάδα του.