Κυριακή 25 Ιανουαρίου 2015

Ξεφεύγει η Σέλτικ!!

Με γκολ του Κόμονς η Σέλτικ επικράτησε της Ρος Κάουντι με 1-0 εκτός έδρας για την 24η αγωνιστική του σκοτσέζικου πρωταθλήματος και ξέφυγε στο +3 από τη δεύτερη Αμπερντίν έχοντας και ματς λιγότερο.

Ξεφεύγει η Σέλτικ
Επαγγελματική νίκη με 1-0 πέτυχε η Σέλτικ εκτός έδρας κόντρα στη Ρος Κάουντι στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του σκοτσέζικου πρωταθλήματος. Οι πρωτοπόροι εκμεταλλεύτηκαν την ισοπαλία της δεύτερης Αμπερντίν (1-1 με τη Σεντ Τζόνστον) και ξέφυγαν στο +3, έχοντας μάλιστα παιχνίδι λιγότερο.

Οι πρωταθλητές δυσκολεύτηκαν κόντρα στη Ρος Κάουντι, όμως ο Κόμονς κατάφερε να δώσει τη λύση, όταν στο 52’ έκανε το 1-0, σκορ το οποίο κράτησε μέχρι τέλους.

Στα άλλα παιχνίδια της ημέρας, η Νταντνί Γιουνάιτεντ επικράτησε 3-1 της Μάδεργουελ στην έδρα της. Ο Τέλφερ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους 61’ με τον Φοχούτ να κάνει το 2-0 οκτώ λεπτά αργότερα. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν προσωρινά 2-1 με τον Ράμσντεν στο 78’ όμως στο 92’ ο Τέλφερ, πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη πέτυχε και η Νταντί κόντρα στη Σεντ Μιρέν. Οι γηπεδούχοι έκαναν άνοιξαν το σκορ στο 40’ με τον Μακ Λιν. Όμως οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και με τον Στιούαρτ να μοιράζει δύο ασίστ, έκαναν την ανατροπή με γκολ των Ίρβιν (53’) και Ντάβιντσον (69’).

Κίλμαρνοκ και Πάτρικ Θιστλ ήρθαν ισόπαλες με 2-2. Ο Στέβενσον άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους μόλις στο δεύτερο λεπτό, όμως οι Μαγγένις (33’) και Πασκάλι (79’) έκαναν την ανατροπή για τους γηπεδούχους, πριν έρθει ο Φρανς στο 84’ που διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Τέλος, εκτός έδρας επικράτησε η Ινβερνές εκτός έδρας επί της Χάμιλτον. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 53’ με αυτογκόλ του Γκιλεσπί, με τον Ρος στο 76’ να κάνει το τελικό 2-0.