Τρίτη 17 Φεβρουαρίου 2015

Το καθήκον της κι’ αυτό με το ζόρι!!

Η Πρέστον έβαλε με την πλάτη στον τοίχο την Γιουνάιτεντ, που όμως γύρισε το ματς (3-1) στο «Deepdale» και περιμένει την Άρσεναλ στους «8» του Κυπέλλου. Πρώτο γκολ Ρούνεϊ στο 2015!

Το καθήκον της κι’ αυτό με το ζόρι!
Στους «8» του Κυπέλλου Αγγλίας έστω κι αν της βγήκε το λάδι στο «Deepdale» συνεχίζει η Γιουνάιτεντ. Αν και η εμφάνισή τους δεν ήταν καλή και χρειάστηκαν το σοκ από το γκολ της Πρέστον, οι «κόκκινοι διάβολοι» γύρισαν το παιχνίδι, 3-1, παίρνοντας την πρόκριση στα προημιτελικά.

Κλασικά….. εικονογραφημένα. Η ομάδα του Φαν Χάαλ πέταξε ακόμη ένα ημίχρονο, μη μπορώντας να απειλήσει ουσιαστικά την αντίπαλη εστία. Από την άλλη πλευρά, οι γηπεδούχοι, αφού διασφάλισαν το «μηδέν», προσπάθησαν να κάνουν δύσκολη την ζωή του Ντε Χέα και των αμυντικών του. Τελικά τα κατάφεραν. Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Λερντ (48’) νίκησε τον Ισπανό βάζοντας την Γιουνάιτεντ με την πλάτη στον τοίχο. Οι «κόκκινοι διάβολοι» βρήκαν απάντηση σε ένα κρίσιμο σημείο, με τον Άντερ Ερέρα να φέρνει το ματς στα ίσα στο 65ο λεπτό και από εκεί και πέρα όλα έγιναν… ρόδινα, αφού στο 72’ ο Φελαϊνί γύρισε το ματς. Η Πρέστον ξέμεινε από ελπίδες και δεν μπόρεσε να απειλήσει ξανά και στο φινάλε (88’), ο Ρούνεϊ κλείδωσε την πρόκριση με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, που το έφερε και το πρώτο γκολ στο 2015.

Έτσι, η Γιουνάιτεντ θα συνεχίσει τους «8» του Κυπέλλου Αγγλίας, όπου θα βρει απέναντί της την Άρσεναλ στο «Όλντ Τράφορντ».