Τρίτη 17 Φεβρουαρίου 2015

Ηρακλής… ανόδου!! (video)

Με τον Πασά να σκοράρει λίγο πριν τη λήξη και να «λυτρώνει» την ομάδα του, ο Ηρακλής πήρε τη νίκη κόντρα στον σκληροτράχηλο Αιγινιακό με 2-1 και ξέφυγε στο +8 από τη δεύτερη Λαμία.

Ηρακλής… ανόδου! (video)

Δυνατότερα μπήκε ο «Γηραιός» στο παιχνίδι με στόχο να σκοράρει νωρίς, όμως, παρά την κατοχή, είχε πρόβλημα στη δημιουργία καθαρών ευκαιριών. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα από στημένη φάση. Στο 26’, σε εκτέλεση φάουλ του Πουρτουλίδη, η άμυνα του Αιγινιακού δεν κατάφερε να διώξει, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα πόδια του Κυριακίδη, ο οποίος από κοντά έκανε το 1-0. Ο ρυθμός στη συνέχεια έπεσε, με τον Ηρακλή να κρατάει το υπέρ του σκορ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο 45λεπτο, ο Αιγινιακός άλλαξε την εικόνα του και μπήκε με σκοπό να διεκδικήσει κάτι από το ματς, όμως οι πρώτες καλές ευκαιρίες άνηκαν στους Θεσσαλονικείς, με τον Τόλιο να κάνει δύσκολες αποκρούσεις στο μακρινό σουτ του Πουρτουλίδη, αλλά και στην κεφαλιά του Μπαρτολίνι, στο 52’ και 53’ αντίστοιχα. Αφού, όμως, δεν έγινε το 2-0, στο επόμενο ακριβώς λεπτό ήρθε η ισοφάριση, με τον Γιαζιτζόγλου να πιάνει δυνατό σουτ από πλάγια θέση και να κάνει το 1-1.

Στη συνέχεια, ο Ηρακλής ανέβασε κατακόρυφα «στροφές», προκειμένου να πάρει τη νίκη, με τον Αιγινιακό να κλείνεται στα καρέ του, ενώ και ο Τόλιος, όποτε χρειαζόταν, έλεγε όχι. Η «λύτρωση», όμως, ήρθε για τον «Γηραιό» στο 89’, όταν σε εκτέλεση κόρνερ του Ρομάνο, ο Πασάς, που είχε περάσει αλλαγή δύο λεπτά νωρίτερα, έπιασε την κεφαλιά, έκανε το 2-1 και χάρισε στην ομάδα του ένα πολύτιμο «τρίποντο» που τη διατήρησε πρώτη με διαφορά οκτώ βαθμών από τη δεύτερη Λαμία.

Ηρακλής: Χουάντερσον, Κυριακίδης, Σαραμαντάς, Μπαρτολίνι, Ζιαμπάρης, Ιντζόγλου, Πουρτουλίδης (87’ Πασάς), Ρομάνο, Κάσσος, Τσιλιγκίρης (76’ Τσιλιανίδης), Λουκίνας (62’ Περόνε)

Αιγινιακός: Τόλιος, Λιόλιος, Μπάρος, Αραμπατζής, Γιαζιτζόγλου, Πολύζος (46’ Ρίκκα), Φαμπίνιο, Πέντα, Ντιντάκ (70’ Κυνηγόπουλος), Γουέλκαμ, Καζάκης (85’ Αχαλινόπουλος)