Κυριακή 1 Μαρτίου 2015

Ασταμάτητος ο Άρης!!

Σημαντική νίκη στην προσπάθειά του να διατηρηθεί στην πρώτη τετράδα της Basket League σημείωσε ο Άρης, καθώς επικράτησε της Νέας Κηφισιάς με 79-65 στο «Ζηρίνειο».

Ασταμάτητος ο Άρης!
Από νίκη σε νίκη βαδίζει ο Άρης, με τον Σάσα Βεζένκοφ να τον οδηγεί με ασφάλεια στην πρώτη τετράδα της Basket League.

Οι «κιτρινόμαυροι» επιβλήθηκαν της Νέας Κηφισιάς με 79-65 στο «Ζηρίνειο» για την 18η αγωνιστική τoυ πρωταθλήματος, συμπληρώνοντας έξι νίκες στους επτά τελευταίους τους αγώνες.

Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη πήραν το προβάδισμα από την πρώτη περίοδο, ύστερα από ένα σερί 10-0 (17-23) και δεν το άφησαν ποτέ στο ματς. Το ημίχριονο βρήκε μπροστά τους Θεσσαλονικείς με 8 πόντους (29-37) και διεύρυναν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο στο τέλος της τρίτης περιόδου (46-57). Οι γηπεδούχοι μείωσαν προσωρινά στο -5 (52-57), αλλά ο Άρης "πάτησε το γκάζι" στο τέλος και έφτασε στην τελική νίκη με 79-65.

Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο νεαρός Βούλγαρος που σημείωσε 17 πόντους και μάζεψε 11 ριμπάουντ και από κοντά τον ακολούθησαν οι Τόμας και Ριντ που πρόσθεσαν 18 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν ο Σάιλας με 16 και ο Ψαθάς με 12 πόντους.

Αυτο το αποτέλεσμα σηματοδότησε τη τη 12η φετινή νίκη του Αρη που παρέμεινε στον ένα βαθμό πίσω από τον ΠΑΟΚ, ενώ η Νέα Κηφισιά γνώρισε την πέμπτη ήττα της εντός έδρας και 11η συνολικά στην Basket League.

Μουδιασμένα μπήκαν στο ματς οι δύο ομάδες και ο Ριντ με έμμεσο τρίποντο έδωσε «βραχεία κεφαλή» στο σκορ για τους φιλοξενούμενους (4-5). Οι γηπεδούχοι όμως με ένα σερί 7-0 (11-5) πήραν το προβάδισμα στο σκορ στο 5’ και το διατήρησαν μέχρι το 8’ (17-13) έχοντας σε πολύ καλή κατάσταση τον Μαυροειδή και τον Ψαθά. Τότε όμως οι «κιτρινόμαυροι» απάντησαν με τη σειρά τους με ένα σερί 10-0 (17-23), πέντε από τους οποίους σημείωσε ο Αντεγκμπόγιε, και ανέλαβαν τα ηνία του αγώνα, καθώς προηγήθηκαν με +6 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο Σάιλας μείωσε (21-25) για την ομάδα της Κηφισιάς, αλλά οι Θεσσαλονικείς διεύρυναν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (21-32), αφού σημείωσαν επτά συνεχόμενους πόντους. Οι δύο ομάδες δεν είχαν την ίδια παραγωγικότητα στο δεύτερο δεικάλεπτο, αλλά με τον Μπάρλο να σημειώνει 4 πόντους και τον Σάιλας άλλους 3 οι γηπεδούχοι πλησίασαν στους -6 (29-35). Ο Ριντ όμως με καλάθι στην εκπνοή του ημιχρόνου έδωσε αέρα 8 πόντων στον Άρη.

Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν και με το καλάθι του Τόμας αύξησαν το προβάδισμά τους στο +12 (31-43) στο 23’. Οι παίκτες της Νέας Κηφισιάς μείωσαν στο -4 (39-43) με τον Ντέιβις και τον Ντούβνιακ να σημειώνουν από τέσσερις πόντους, αλλά προτού πλησιάσουν περισσότερο ο Βεζένκοφ και ο Ριντ επανέφεραν την απόσταση στο +8 (39-47). Μετά το λέι απ του Μπάρλου οι Θεσσαλονικείς έκλεισαν την τρίτη περίοδο με τον Σίμτσακ και τον Βεζένκοφ να ανεβάζουν ξανά το δείκτη της διαφοράς σε διψήφια επίπεδα (46-57).

Την απέλπιδα προσπάθεια να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του ματς έκαναν οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου με τους Ψαθά, Μπάρλο και Πεσάκοβιτς να ελαττώνουν την απόσταση των δύο ομάδων στους πέντε πόντους (52-57). Όμως μετά το καλάθι του Ψαθά (56-62) οι φιλοξενούμενοι έσφιξαν την άμυνά τους και με ένα επιμέρους σκορ 12-1 (57-74) στα επόμενα τέσσερα λεπτά «καθάρισαν» ουσιαστικά το ματς, το οποίο ολοκληρώθηκε με τον Άρη να παίρνει τη νίκη με 79-65.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 10-12, 17-20, 19-22

Νέα Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Σάιλας 16, Πόποβιτς 3, Πεσάκοβιτς 2, Μαυροειδής 5, Ψαθάς 12, Ντούβνιακ 11, Ντέιβις 6, Μπάρλος 8, Βασιλόπουλος 2, Μενουδάκος

Άρης (Πρίφτης): Πάσαλιτς 8, Ριντ 16, Τόμας 18, Πουλιανίτης, Χαρίσης 4, Βεζένκοφ 17, Νέιμικ, Μούρτος 2, Σίμτσακ 4, Αντεγκμπόγιε 10 *Πηγή: sport-fm.gr*