Κυριακή 1 Μαρτίου 2015

Έφτασε στην πηγή και ήπιε… Water(s)!!

Απίστευτο αυτό που έγινε στο Βενετόκλειο! Ο Απόλλων κρατούσε τη νίκη μέχρι το τέλος, όμως ο Ουότερς με τρεις εύστοχες ελεύθερες βολές σε «νεκρό χρόνο» έδωσε τη νίκη στον Κολοσσό με 64-63!

Έφτασε στην πηγή και ήπιε… Water(s)!
Όλα ήταν κατά για τον Κολοσσό, αλλά στο τέλος γέλασε και γιόρτασε με τον καλύτερο τρόπο τις 100 νίκες στην Α1!

Η ομάδα της Ρόδου κατάφερε να επικρατήσει (64-63) για πρώτη φορά στην ιστορία της του Απόλλωνα, έπειτα από επτά αγώνες, χάρη σε τρεις εύστοχες ελεύθερος βολές του Ουότερς σε «νεκρό χρόνο», σε φάουλ που του έκανε ο Μπατής!

Τρομερό παιχνίδι για τους «θαλασσί» έκανε ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με 23 πόντους και 10 ριμπάουντ, με τον Χάγκινς να προσθέτει άλλους 15 πόντους.

Από τους Πατρινούς κορυφαίος ήταν ο Φιτζπάτρικ, ο οποίος έκανε νταμπλ-νταμπλ με 20 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ ο Πεν είχε 15 πόντους.

Χωρίς ιδιαίτερο ρυθμό ήταν η αναμέτρηση στα πρώτα λεπτά, με αποτέλεσμα το σκορ να ήταν χαμηλό (7-7). Ο Χάγκινς είχε μπει ορεξάτος στο παρκέ και με τη βοήθεια του Στεφανίδη, ο Κολοσσός πήγε στο +5 (14-9), όμως ο Απόλλων κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά και να φέρει το ματς στον πόντο (14-13).

Ο Κολοσσός εξακολουθούσε να ελέγχει το παιχνίδι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Λαρεντζάκη να είχε μπει στην… εξίσωση αυτή τη φορά (23-18). Όμως και πάλι, οι Πατρινοί δεν άφησαν να ξεφύγει η κατάσταση και έτσι έφεραν ξανά το ματς στον πόντο (24-23), ενώ περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου πήραν και το προβάδισμα (28-32) χάρη στα επιθετικά ριμπάουντ. Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι δύο ομάδες υπέπεσαν σε πολλά λάθη και το μόνο που άλλαξε ήταν δύο βολές από τον Χάγκινς που διαμόρφωσαν το 30-32.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ο Απόλλων πήγε ξανά στο +4 (30-34), όμως ο Κολοσσός «απάντησε» με ένα 11-0, με μπροστάρη τον Λαρεντζάκη, πηγαίνοντας στο +7 (41-34) στα πρώτα πέντε λεπτά. Μάλιστα, λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου οι Ροδίτες έφτασαν ακόμα και στο +9 (48-39), όμως οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα 5-0, κάνοντας το 48-44.

Ο Απόλλων έφερε ξανά το παιχνίδι στο καλάθι (48-46), αλλά εκεί πήρε… μπρος ο Σκοτ, ο οποίος με δικούς του πόντους έστειλε τον Κολοσσό στο +7 (53-46). Οι γηπεδούχοι είχαν μία διαφορά ασφαλείας (57-50), ωστόσο οι παίκτες του Βετούλα έβαλαν… φωτιά στο ματς, περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος (57-55). Ο Χάγκινς έδωσε προσωρινή… ανάσα στους Ροδίτες (59-55), αλλά ο Απόλλων έκανε ένα 5-0 και πήρε το προβάδισμα (59-60), ένα λεπτό πριν τη λήξη! Στα 5’’ πριν το τέλος, ο Αργυρόπουλος έχασε δύο βολές, όμως στην τελευταία επίθεση ο Ουότερς σηκώθηκε έξω από τα 6,75μ. στο τελευταίο δευτερόλεπτο, με τον Μπατή να του κάνει φάουλ και με 3/3 από τον Αμερικανό, ο Κολοσσός πήρε το ροζ φύλλο με το τελικό 64-63!

Τα δεκάλεπτα: 14-13, 30-32, 48-44, 64-63

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Τολιόπουλος, Λαρεντζάκης 23 (2 τρ., 10 ριμπ.), Σιόλογκας, Ουότερς 5, Μανωλόπουλος 3 (1), Σμιθ 2, Στεφανίδης 4, Λίντεν, Σκοτ 5 (1), Χάγκινς 15, Ρόμπινσον 7 (1), Κανύχης.

Απόλλων Πάτρας (Βετούλας): Σκορδίλης 11, Αργυρόπουλος, Γκάλογουεϊ 5, Πεν 15 (2), Φιτζπάτρικ 20 (4τρ., 12 ριμπ.), Αντωνάκης, Μπατής 2, Ελ-Αμίν 10, Πελεκούδας, Μολφέτας, Νιφόρας, Γεωργαλλής. *Πηγή: sport-fm.gr*