Κυριακή 1 Μαρτίου 2015

Μάιερ λαμπρός την οδηγεί!!

Με τον Αλεξάντερ Μάιερ να σκοράρει δις και να φτάνει τα 16 γκολ στη φετινή Μπουντεσλίγκα, η Άιντραχτ νίκησε 2-1 το Αμβούργο στη Φρανκφούρτη και παρέμεινε σε τροχιά Ευρώπης.

Μάιερ λαμπρός την οδηγεί!
Μπορεί η άμυνα της Άιντραχτ Φρανκφούρτης να μοιάζει με «ελβετικό τυρί, αλλά όσο ο Αλεξάντερ Μάιερ έχει… σύνδεση με τα αντίπαλα δίχτυα, μπορεί να αισθάνεται ήσυχη. Ο Γερμανός επιθετικός πέτυχε άλλα δύο γκολ, φτάνοντας τα 16 στη φετινή Μπουντεσλίγκα (ένα λιγότερο από τον Άριεν Ρόμπεν που προηγείται στη σχετική λίστα) και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη με 2-1 επί του Αμβούργου.

Ο Μάιερ άνοιξε το σκορ στο 12’ με πέναλτι, αλλά στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Στίμπερ. Στο 54’ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του, η οποία το κράτησε μέχρι το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν ξανά, αφού στο 64’ έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Οστρτσόλεκ.

Με τη νίκη αυτή, η Άιντραχτ σκαρφάλωσε στην 8η θέση με 31 βαθμούς, τέσσερις λιγότερους από την έκτη του πίνακα Άουγκσμπουργκ, που παίρνει το τελευταίο ευρωπαϊκό εισιτήριο. Από την άλλη, το Αμβούργο έμεινε στη 15η θέση με 24 βαθμούς, μόλις έναν πάνω από την επικίνδυνη ζώνη.