Κυριακή 1 Μαρτίου 2015

Ντιντιέ Ντρογκμπά: Ο άνθρωπος των τελικών!! (vids)

Ο Ντιντιέ Ντρογκμπά επιστρέφει σε τελικό με τη φανέλα της Τσέλσι και ο Θάνος Σαρρής θυμάται τις τρομερές παρουσίες του όταν κρίνεται κούπα.
Υπάρχουν ποδοσφαιριστές που στα δύσκολα κρύβονται. Περιμένουν από τους υπόλοιπους να βγάλουν τα κάστανα από τη φωτιά, παίρνουν λίγα ρίσκα ώστε σε περίπτωση ήττας να μην εκτεθούν. Και υπάρχει και ο Ντιντιέ Ντρογκμπα.
Ο φορ της Τσέλσι είναι αυτό που λέμε... ο άνθρωπος των τελικών. O τελευταίος, μαζί με τον Γιάγια Τουρέ παγκόσμιας κλάσης ποδοσφαιριστής από την Αφρική, αποτελεί παράδειγμα προς μίμηση όταν η μπάλα καίει. Μάχεται, σκοράρει, μαρκάρει, δίνει έμπνευση στους συμπαίκτες
του.  Ο ίδιος, έδωσε την δική του εξήγηση για τις εκπληκτικές παρουσίες του σε τελικούς, την οποία μπορείτε να δείτε στις δηλώσεις που εξασφάλισε το Gazzetta TV.
Λίγο πριν το ματς της Τσέλσι με την Τότεναμ για το League Cup, ας θυμηθούμε όλες τις παρουσίες του σε τελικούς, όπου έχει πετύχει εννιά τέρματα σε ισάριθμα ματς! Συγκεκριμένα, έχει πετύχει γκολ στους οκτώ από τους εννιά τελικούς που έχει αγωνιστεί και στον μοναδικό που δεν έχει σκοράρει, αποβλήθηκε!

Ξανά με Ζοσέ
Στον τελικό του League Cup το 2005, η Τσέλσι του Ζοσέ Μουρίνιο αντιμετώπισε τη Λίβερπουλ, η οποία ευτύχησε να προηγηθεί με τον Ρίσε μόλις στο πρώτο λεπτό. Οι «Μπλε» πήραν την κατοχή, ισοφάρισαν με γκολ του Φερέιρα που βρήκε στον Στίβεν Τζέραρντ και στην παράταση
ο Ντιντιέ Ντρογκμπά τους έδωσε το προβάδισμα, ξεκινώντας την παράδοσή του! Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Ματέγια Κέτσμαν.

Το πήρε πάνω του!
Η Τσέλσι έφτασε στον τελικό του League Cup και το 2007, με αντίπαλο τη συμπολίτισσα Άρσεναλ. Οι «Κανονιέρηδες», μάλιστα, προηγήθηκαν με τον Γουόλκοτ, αλλά στη συνέχεια ο Ντρογκμπά ανέλαβε δράση. Με δύο δικά του γκολ στο 20' και στο 84' οι «Μπλε» κατάφεραν την
ανατροπή και πήραν τον τελευταίο τελικό που έγινε στο Millenium του Κάρντιφ.

Κούπα στην παράταση
Στον πρώτο τελικό FA Cup που έγινε στο νέο Γουέμπλεϊ το 2007, η Τσέλσι αντιμετώπισε την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, θέλοντας να κάνει νταμπλ στα Κύπελλα, μιας και είχε κατακτήσει και το League Cup. Το παιχνίδι πήγε στην παράταση, με τις δύο ομάδες να αλληλοεξοντώνονται. Τελικά, τη λύση έδωσε και πάλι ο Ντρογκμπά στην παράταση. Μετά από 116' αγώνα, έπαιξε το 1-2 με τον Λάμπαρντ και νίκησε τον Φαν ντερ Σάαρ!

Ήττα μεν, ρεκόρ δε
Στον τελικό του League Cup το 2008, τα ζευγάρια ήταν όμοια με τα φετινά. Τσέλσι εναντίον Τότεναμ. Οι Σπερς ήταν εκείνοι που νίκησαν με 1-2, αλλά οι «Μπλε» προηγήθηκαν με τον Ντρογκμπά στο 39'. Ο Ιβοριανός φορ έτσι έγινε ο πρώτος παίκτης που σκοράρει σε τρεις τελικούς
League Cup! Για την ιστορία, η Τότεναμ έκανε την ανατροπή με Μπερμπάτοφ και Γουντγκέιτ.

Στα ίσια με Ντιντιέ
Η Τσέλσι κατέκτησε με 2-1 το FA Cup του 2009, νικώντας με 2-1 στον τελικό την Έβερτον. Τα «Ζαχαρωτά» είχαν πετύχει με τον Σαχά το πιο γρήγορο γκολ στην ιστορία των τελικών του θεσμού, αλλά ο Ντρογκμπά δεν τον άφησε να χαρεί για πολύ. Εκμεταλλευόμενος τη σέντρα του
Μαλουντά στο 21' ισοφάρισε, για να χαρίσει τη νίκη στους «Μπλε» ο Φρανκ Λάμπαρντ στο 72'.

Ένα και να καίει!
Οι «Μπλε» ήταν το μεγάλο φαβορί στον τελικό του FA Cup, έχοντας ως στόχο να ολοκληρώσει το νταμπλ για πρώτη φορά στην ιστορία της, μιας και είχε κατακτήσει ήδη το Πρωτάθλημα. Η Πόρτσμουθ, από την άλλη, έφτασε στον τελικό έχοντας ήδη υποβιβαστεί και με το μέλλον
της εξαιρετικά αβέβαιο, λόγω των οικονομικών προβλημάτων. Κι όμως, οι Πόμπεϊ είχαν την ευκαιρία να προηγηθούν, αλλά ο Τσεχ έπιασε το πέναλτι του Κέβιν Πρινς Μπόατενγκ στο 54'. Ο Ντρογκμπά, με απευθείας εκτέλεση φάουλ πέντε λεπτά αργότερα χάρισε τη νίκη και το νταμπλ στην Τσέλσι!

Τέσσερα στα τέσσερα!
Το 2012, μετά τη νίκη της Τσέλσι επί της Λίβερπουλ με 2-1, ο Ντιντιέ Ντρογκμπά έγινε ο πρώτος παίκτης που σκοράρει σε τέσσερις τελικούς FA Cup, την ώρα που η ομάδα του κατέκτησε για τέταρτη φορά την κούπα μέσα σε μια εξαετία! Ο επιθετικός από την Ακτή Ελεφαντοστού  είχε ήδη γίνει legend σε τελικούς, με τα επιτεύγματά του να επισκιάζονται μόνο από τις 7 κατακτήσεις FA Cup του τότε συμπαίκτη του Άσλεϊ Κόουλ! Ο Ραμίρες είχε ανοίξει το σκορ στο 11' και ο Ντρογκμπά είχε σκοράρει στο 52', με τον Κάρολ απλά να μειώνει στο 64'.

Το κάνει και στην Ευρώπη
Η Τσέλσι είχε φτάσει όσο πιο παλικαρίσια γινόταν στον τελικό του Champions League το 2012. Τα παιχνίδια της με τη Μπαρτσελόνα στους ημιτελικούς είχαν γράψει ιστορία. Ο Ντρογκμπά είχε κρίνει τη νίκη στο Λονδίνο και στο δραματικό 2-2 της Βαρκελώνης, μολονότι δεν είχε
στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, ήταν συγκινητικός.  Στον τελικό, η Τσέλσι του Ντι Ματέο δεν ήταν φαβορί. Το 0-0 όμως διατηρούταν, μέχρι που στο 83' ο Μίλερ άνοιξε το σκορ και όλα έδειχναν ότι... στο τέλος νικούν οι Γερμανοί. Εκτός αν υπάρχει Ντρογκμπά στον αντίπαλο. Ο Ιβοριανός στο 88' έστειλε το παιχνίδι στην παράταση και τα πέναλτι, αναλαμβάνοντας την τελευταία εκτέλεση της ομάδας του και στέλνοντάς την... στα ουράνια!

Η μοναδική εξαίρεση
Στο μοναδικό ματς που ο Αφρικανός επιθετικός δεν σκόραρε ήταν ο τελικό του Champions League του 2008. Η κανονική διάρκεια έληξε ισόπαλη 1-1 (Ρονάλντο 26' - Λάμπαρντ 45') και το παιχνίδι πήγε στην παράταση. Στο δεύτερο ημίχρονο, Ο Τέβες πήγε να τηρήσει το fair play γυρίζοντας τη μπάλα βαθιά στην άμυνα της Τσέλσι και κάνοντας σήμα στους συμπαίκτες του να πιέσουν. Ο Τζον Τέρι και ο Μίκαελ Μπάλακ ξεκίνησαν τον τσαμπουκά, ο οποίος γενικεύτηκε. Ο βοηθός είδε τον Ντρογκμπά να χαστουκίζει στον Βίντιτς και ο διαιτητής Μίχελ δεν του χαρίστηκε, δείχνοντάς του την κόκκινη. Η Τσέλσι τελικά έχασε στα πέναλτι, με τον Ανελκά να αστοχεί στο τέλος. Αν στη θέση του ήταν ο Ιβοριανός, πιθανόν η ιστορία να ήταν διαφορετική...

*Πηγή: gazzetta.gr*