Κυριακή 1 Μαρτίου 2015

«Ζεστάθηκε» για ΟΑΚΑ η Μπαρτσελόνα!!

Ένα ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο αρκούσε στην Μπαρτσελόνα για να νικήσει 71-58 τη Λαγκούν Άρο στο τελευταίο της ματς πριν επισκεφτεί το ΟΑΚΑ για να παίξει με τον Παναθηναϊκό. Νίκη και για Ρεάλ.

«Ζεστάθηκε» για ΟΑΚΑ η Μπαρτσελόνα
Τέταρτη συνεχής νίκη για την Μπαρτσελόνα στην ACB. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ επιβλήθηκε 71-58 της Λαγκούν Άρο για την 22η αγωνιστική και φτάνοντας τις 16 νίκες παραμένει τρίτη.

Ένα επί μέρους σκορ 27-11 στο τρίτο δεκάλεπτο έκρινε την αναμέτρηση για τους «μπλαουγκράνα», που την ερχόμενη Πέμπτη αντιμετωπίζουν τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ. Ο Άλεξ Αμπρίνες με 16 και ο Τόμας Σατοράνσκι με 12 πόντους ήταν οι δύο πρώτοι σκόρερ για τους γηπεδούχους.

Δεύτερη, με δύο νίκες παραπάνω, είναι η Ρεάλ που παρότι δυσκολεύτηκε στο πρώτο μέρος, νίκησε 94-85 την Τενερίφη. Ο Ρούντι Φερνάντεθ με 19 και ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ με 17 πόντους ηγήθηκαν των Κυπελλούχων Ισπανίας, με τον Γιάννη Μπουρούση σε 8:33 να έχει 2 πόντους (1/1 δίποντο) και 1 ριμπάουντ. Ο Φώτης Λαμπρόπουλος παρότι έπαιξε με πυρετό είχε 13 πόντους (2/2 βολές, 4/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα), 2 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο σε 17:46 για τους ηττημένους.