Κυριακή 15 Μαρτίου 2015

Έρχεται ο Ερνέστο!!

Πήρε φόρα η Μπιλμπάο, αφού μετά την πρόκριση στον τελικό του Copa Del Rey kαι τη νίκη επί της Ρεάλ, νίκησε τη Θέλτα στο «Μπαλαϊδος», στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της Primera Divsion.

Έρχεται ο Ερνέστο!
Η Μπιλμπάο του Ερνέστο Βαλβέρδε νίκησε με 2-0 τη Θέλτα στο «Μπαλαϊδος», στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της Primera Division και ανέβηκε βαθμολογικά, έχοντας χάσει τις ελπίδες της για την έξοδο στην Ευρώπη και έχοντας εξασφαλίσει την παραμονή στην κατηγορία. Έτσι, έδειξε πως μετά και το δεύτερο ημιτελικό του Κυπέλλου κόντρα στην Εσπανιόλ και τη νίκη επί της Ρεάλ στο «Σαν Μαμές» την περασμένη εβδομάδα, βρίσκεται σε φοβερή αγωνιστική κατάσταση με τέσσερις συνεχόμενες νίκες και κρατώντας για πέμπτη συνεχόμενη αγωνιστική το αήττητο.

Αντίθετα, οι «βιγκίστας» παρέμειναν στις μεσαίες θέσεις της βαθμολογίας, όμως δύσκολα θα μπλέξουν σε περιπέτειες.

Οι Βάσκοι ήταν σαφώς ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν 2-0 με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Αντούριθ στο 17’, μετά από ανατροπή του Μουνιαϊν και το πλασέ του Σαν Χοσέ στο 32’. Οι Γαλιθιάνοι πίεσαν στην επανάληψη και μείωσαν με την κεφαλιά του Λαριβέι στο 64’, όμως δεν κατάφεραν να σκοράρουν ξανά στη συνέχεια, παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησαν.