Σάββατο 2 Μαΐου 2015

Πέταξαν στον 2ο γύρο!!

Οι Χοκς νίκησαν 111-87 τους Νετς στο Μπρούκλιν και… πέταξαν στον δεύτερο γύρο των πλέι-οφ του ΝΒΑ.

Πέταξαν στον 2ο γύρο!
Στο έκτο παιχνίδι της σειράς με τους Νετς οι Χοκς επέλεξαν να αφήσουν στο παρελθόν τον κακό τους εαυτό. Έτσι τα ξημερώματα στο Μπρούκλιν έβαλαν τέλος στη σειρά αυτή των κακών εμφανίσεων και –μαζί με αυτή- και στη… σειρά του πρώτου γύρου των πλέι-οφ.

Με το 111-87 εκτός έδρας έφτασαν στην τέταρτη νίκη και… πέταξαν στον δεύτερο γύρο των πλέι-οφ… Η Ατλάντα ήταν καταιγιστική, ειδικά στα δύο τελευταία δωδεκάλεπτα όταν και «καθάρισαν» το παιχνίδι. Το Μπρούκλιν στη δεύτερη περίοδο είχε μειώσει τη διαφορά, φτάνοντας την στους έξι πόντους (51-45) στο ημίχρονο.

Βάσει της εικόνας αυτής όλοι περίμεναν ότι θα έβλεπαν ένα μεγάλο παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο και από τις δύο ομάδες. Τελικά, κάτι τέτοιο δεν έγινε. Η Ατλάντα σαν να… ξύπνησε από τον λήθαργο που βρισκόταν και με ένα επιμέρους σκορ 23-3 ξέφυγαν στο σκορ και έβαλαν τέλος σε όποιες ελπίδες μπορεί να είχαν οι γηπεδούχοι για να πάρουν τη νίκη.

Οι Χοκς τελείωσαν το ματς με εκπληκτικά ποσοστά στα σουτ που επιχείρησαν. Με πέντε παίκτες να πετυχαίνουν διψήφιο αριθμό πόντων και έναν εκπληκτικό Τιγκ ο οποίος μπορεί να μην σημείωσε ούτε έναν πόντο, αλλά μοίρασε 13 ασίστ στο παιχνίδι.

Μπρούκλιν Νετς – Ατλάντα Χοκς 87-111
Τα δωδεκάλεπτα: 23-36, 22-15, 21-41, 21-19

Μπρούκλιν: Λόπες 19, Γουίλιαμς 13, Τζόνσον 12, Τζακ 11, Μπογκντάνοβιτς 8, Γιανγκ 7, Πλάμλι 6, Κλαρκ 3, Μπράουν 2

Ατλάντα: Μίλσαπ 25, Κάρολ 20, Κορβέρ 20, Χόρφορντ 18, Σχρόντερ 12, Μπέιζμορ 7, Μουσκάλα 4, Μακ 3, Σκοτ 2, Τιγκ 0 (13 ασίστ) *Πηγή: sport-fm.gr*