Σάββατο 2 Μαΐου 2015

Αυτό το πρωτάθλημα δε χάνεται!

Ένα βαθμό χρειάζεται πλέον η Σέλτικ για να κάνει δικό της το 46ο πρωτάθλημα της ιστορίας της μετά το… πάρτι τίτλου που έκανε με την Νταντί, καθώς πήρε τη νίκη με 5-0.

Αυτό το πρωτάθλημα δε χάνεται
Μία ανάσα από την κατάκτηση του 46ου τίτλου στην ιστορία της στη σκωτσέζικη Premier League βρίσκεται η Σέλτικ.

Οι «καθολικοί» συνέτριψαν την Νταντί με 5-0 και πλέον τους αρκεί ένας βαθμός ακόμα στις τελευταίες τρεις αγωνιστικές των πλέι-οφ για την εκπλήρωση του στόχου τους.

Ωστόσο, αν το Σάββατο η δεύτερη στη βαθμολογία Αμπερντίν δεν πάρει τη νίκη εκτός έδρας με αντίπαλο την Νταντί Γιουνάιτεντ, τότε η Σέλτικ αυτόματα εξασφαλίζει το πρωτάθλημα.

Στο ματς στο «Celtic Park» η ομάδα της Γκλασκώβης δε δυσκολεύτηκε καθόλου να ξεπεράσει και το εμπόδιο της Νταντί στο δρόμο για τον τίτλο. Με τον Γκρίφιθς στο 30’ και τον Μπράουν στο 37’ προηγήθηκε με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο. Στη συνέχεια ο Κόμονς με πέναλτι στο 71’ έκανε το 3-0 και έξι λεπτά αργότερα ο Φόρεστ έγραψε το 4-0 μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο του αγώνα. Ο Μπιτόν στο 88’ έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα στο θρίαμβο της Σέλτικ, καθώς διαμόρφωσε το τελικό 5-0.

Έτσι, η Σέλτικ έφτασε στους 85 βαθμούς, ενώ η Νταντί παραμένοντας στους 44 απώλεσε τις όποιες ελπίδες είχε για να πάρει ένα από τα εισιτήρια που οδηγούν στο Europa League.