Κυριακή 10 Μαΐου 2015

«Φωτιά» με τα… κόκκινα!!

Αγωνιζόμενη όχι με τις παραδοσιακές μπλε, αλλά με κόκκινες εμφανίσεις, η Σαμπντόρια πέταγε «φωτιές» και επικρατώντας 4-1 στην έδρα της Ουντινέζε βλέπει την Ευρώπη να… πλησιάζει στη Γένοβα!

«Φωτιά» με τα… κόκκινα!
Με τον Τζόναθαν Σοριάνο να αναδεικνύεται σε απόλυτο πρωταγωνιστή και να σημειώνει δύο γκολ, η Σαμπντόρια πέρασε με σκορ 3-0 από την έδρα της Ουντινέζε και συνεχίζει να ονειρεύεται… ευρωπαϊκά!

Ο Ισπανός επιθετικός χάρισε ένα πολύ δύσκολο απόγευμα στον Ορέστη Καρνέζη και του έδειξε σχετικά νωρίς τι τον… περίμενε. Στο 25’ μετέτρεψε σε γκολ μια καταπληκτική ατομική ενέργεια του Βσζόλεκ από τα δεξιά, ενώ στο 62’ βρήκε ξανά δίχτυα σημειώνοντας ένα τέρμα που ουσιαστικά διέλυσε την ψυχολογία των γηπεδούχων. Και αυτό ήρθε σε ένα χρονικό σημείο που η Ουντινέζει είχε τον έλεγχο κι έδειχνε ικανή να ισοφαρίσει. Έχασε, όμως, την ευκαιρία της όταν στο 59’ κεφαλιά του Βίντμερ βρήκε δοκάρι και στο 80’ ο Άκουα της έδωσε τη χαριστική βολή καθιστώντας διαδικαστικά τα τελευταία λεπτά.

Για 56 λεπτά αγωνίστηκε ο Κονέ, που είδε από τον πάγκο –πια- στον συνήθη ύποπτο Αντόνιο Ντι Νατάλε να πετυχαίνει από το σημείο του πέναλτι το γκολ της τιμής και τον Ντανκαν να διαμορφώνει το τελικό 4-1 στο 90’.

Ήττα που ισοδυναμεί με υποβιβασμό γνώρισε μέσα στο γήπεδό της η Τσεζένα, η οποία έχασε με σκορ 3-2 από την αδιάφορη Σασουόλο, πληρώνοντας το γεγονός πως πιάστηκε… στον ύπνο και από το 17’ κιόλας ήταν δύο γκολ πίσω.

Ακριβώς αντίθετα συναισθήματα για την Αταλάντα που νίκησε 3-2 μέσα στην έδρα της Παλέρμο και σε συνδυασμό με την ήττα της Τσεζένα, πανηγύρισε την παραμονή της στη Serie A. Μάλιστα, κατάφερε να πάρει το «τρίποντο» παρά το γεγονός πως έπαιξε για περίπου 40 λεπτά με παίκτη λιγότερο χάνοντας τον τερματοφύλακά της Αβράμοφ ενώ το σκορ ήταν ακόμη 2-2!