Δευτέρα 15 Ιουνίου 2015

«Πολεμιστές» έτοιμοι για στέψη!!

Με ηγέτη τον Στεφ Κάρι, που πέτυχε 17 από τους 37 πόντους του στην τέταρτη περίοδο, οι Γουόριορς επικράτησαν 104-91 των Καβαλίερς κι έκαναν το 3-2 στους τελικούς του ΝΒΑ. Όργια πάλι ο Λεμπρόν, αλλά...

«Πολεμιστές» έτοιμοι για στέψη!
Μια νίκη από το πρώτο τους πρωτάθλημα μετά από 40 χρόνια απέχουν οι Γουόριορς. Η ομάδα του Στιβ Κερ επικράτησε 104-91 των Καβαλίερς, έκανε το 3-2 στη σειρά των τελικών και έχει δύο ευκαιρίες για να στεφθεί, με πρώτη τα ξημερώματα της Τετάρτης στο Κλίβελαντ (4:00).

Ο Στεφ Κάρι έπαιξε σαν πραγματικός MVP. Πέτυχε 37 πόντους (4/4 βολές, 6/10 δίποντα, 7/13 τρίποντα), αλλά το κυριότερο είναι πως έκοψε τα πόδια των αντιπάλων του με τους 17 που σημείωσε στην τέταρτη περίοδο. Από κοντά του, και πάλι, οι Ντρέιμοντ Γκριν με 16 και Αντρέ Ιγκουοντάλα με 14 πόντους, κάνοντας παράλληλα εξαιρετική δουλειά στην άμυνα, σε ένα ματς με 20 εναλλαγές προβαδίσματος και 10 ισοπαλίες στη διάρκειά του.

Ο Λεμπρόν Τζέιμς μετά την κακή εμφάνιση του προηγούμενου αγώνα επέστρεψε στις μεγάλες εμφανίσεις. Είχε 40 πόντους (7/9 βολές, 12/26 δίποντα, 3/8 τρίποντα), 14 ριμπάουντ και 11 ασίστ, αλλά ούτε τώρα είχε τη συμπαράσταση που περίμενε. Η επιλογή του Ντέιβιντ Μπλατ να ακολουθήσει τα χαμηλά σχήματα των γηπεδούχων αποδείχτηκε ατυχής, ο Τιμοφέι Μοζγκόφ που είχε 28 πόντους στο προηγούμενο ματς έπαιξε μόλις εννιά λεπτά και δεν σκόραρε, ενώ ο Τρίσταν Τόμπσον έμεινε να παλεύει δίπλα στον «βασιλιά» έχοντας 19 πόντους και 10 ριμπάουντ. Οι «ιππότες» ψάχνουν την απάντηση στον έκτο τελικό στο Κλίβελαντ, προκειμένου να υπάρξει κι έβδομος, τα ξημερώματα του Σαββάτου στην Oracle Arena.

Δωδεκάλεπτα: 22-22, 51-50, 73-67, 104-91.

Γουόριορς (Κερ): Κάρι 37 (7 ριμπ.), Γκριν 16 (9 ριμπ., 6 ασίστ), Ιγκουοντάλα 14 (8 ριμπ., 7 ασίστ), Μπαρμπόσα 13, Τόμπσον 12, Μπαρνς 8 (10 ριμπ.), Λίβινγκστον 2, Λι 2, Εζέλι.

Καβαλίερς (Μπλατ): Τζέιμς 40 (14 ριμπ., 11 ασίστ), Τόμπσον 19 (10 ριμπ.), Σμιθ 14 (7 ριμπ.), Σάμπερτ 10 (5 ριμπ.), Ντελαβεντόβα 5, Μίλερ 3, Μοζγκόφ, Τζόουνς. *Πηγή: sport-fm.gr*