Τετάρτη 17 Φεβρουαρίου 2016

Η Κηφισιά χάλασε το… θαύμα στην Καβάλα!!!

Η Κηφισιά χάλασε το… θαύμα στην Καβάλα!

Η Καβάλα έδωσε μεγάλο αγώνα για περίπου 37 λεπτά, ώστε να κάνει την έκπληξη στο Ζηρίνειο, αλλά η Κηφισιά στο τέλος ήταν πιο ψύχραιμη και έτσι έφτασε στη νίκη με 83-79.

Για περίπου 37 λεπτά, η Καβάλα ήταν κοντά στο να κάνει τη μεγάλη έκπληξη μέσα στο Ζηρίνειο, αλλά η Κηφισιά με πρωταγωνιστή τον Ελ-Αμίν δεν την άφησε, επικρατώντας 83-79.

Πρώτοι σκόρερ για την ομάδα των βορείων προαστίων ήταν οι Ελ-Αμίν και Κασελάκης με 16 πόντους ο καθένας, ενώ από το σύνολο του Στιβ Γιατζόγλου κορυφαίος ήταν ο Κοστόφ με 17 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Διατεθειμένη να πουλήσει ακριβά το… τομάρι της μπήκε η Καβάλα κόντρα στην Κηφισιά, με το ματς να ήταν ντέρμπι από νωρίς (8-8). Μάλιστα, στη συνέχεια η ομάδα του Στιβ Γιατζόγλου πήρε το προβάδισμα (12-15), το οποίο έφτασε ακόμη και στο +8 (14-22) λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με τον Σμιθ να διαμορφώνει το 16-22.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στη δεύτερη περίοδο και έτσι πήγαν από νωρίς στο +10 (16-26), το οποίο συντήρησαν μέχρι τα μισά (24-34). Η Κηφισιά αντέδρασε, μειώνοντας στους τρεις με ένα επιμέρους σκορ 8-1 (32-35), όμως οι παίκτες του Στιβ Γιατζόγλου δεν… πτοήθηκαν και με το τρίποντο του Γκέλιου πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι 38-48!

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Κηφισιά έκανε την ολική επαναφορά. Μέσω της καλής της άμυνας, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου επέτρεψε μόλις ένα καλάθι στην Καβάλα και με το τρίποντο του Σταμάτη πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα στην αναμέτρηση (52-50)! Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε άμεσα και ήταν ένα 8-0 (52-58), με τους παίκτες της ομάδας των βορείων προαστίων να ισορροπούν ξανά το παιχνίδι (61-61), αλλά τον Κοστόφ να διαμορφώνει στο τέλος το 61-63.

Το ντέρμπι καλά κρατούσε και στην τελευταία περίοδο, με την Καβάλα να προσπαθεί με… νύχια και με δόντια να διατηρεί το προβάδισμά της (69-72), αλλά την Κηφισιά να μην την αφήνει (72-72). Στη συνέχεια, το τρίποντο του Λέιζερ έδωσε μία… ανάσα στους φιλοξενούμενους (74-77), αλλά ο Ελ-Αμίν έδωσε ξανά το προβάδισμα στους γηπεδούχους (78-77), ενώ με καλάθι του ίδιου η διαφορά πήγε στο +3 (82-79) στα 37’’ πριν τη λήξη. Ο Κοστόφ αστόχησε στην επόμενη επίθεση, με τον Κασελάκη να είχε στη συνέχεια 1/4 βολές και να δίνει τη νίκη στην Κηφισιά με το τελικό 83-79.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 38-48, 61-63, 83-79

Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Στίγκερς 12 (1), Κασελάκης 16 (1), Χογκ 12, Ελ-Αμίν 16, Γλυνιαδάκης 8, Μάρσαλ, Χατζηνικόλας, Γκίκας 7 (1), Πόποβιτς, Σταμάτης 8 (2), Χρυσικόπουλος, Σμιθ 4.

Καβάλα (Γιατζόγλου): Λέιζερ 10 (2), Γουίλιαμς 6, Μακί 13 (3), Γκέλιος 5 (1), Κρομά 16 (1), Σταμπουλής 6, Κοστόφ 17, Καλαϊτζίδης, Γιαννακίδης 6 (2), Δεμερτζής.