Δευτέρα 18 Απριλίου 2011

Η Ουντινέζε… έδωσε πρωτάθλημα στη Μίλαν!!

Όνειρο ήταν και πάει, όπως φαίνεται για τη Νάπολι. Οι «παρτενοπέι» στην πιο κρίσιμη ίσως στροφή του Καμπιονάτο υπέστησαν εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Ουντινέζε και απομακρύνθηκαν από τη διεκδίκηση του τίτλου.

Οι «ζέβρες» που διανύουν εξαιρετικό δεύτερο γύρο δεν… συμμερίστηκαν την «κάψα» των γηπεδούχων για βαθμούς και επικράτησαν αποδίδοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο. Και τα τρία τέρματα σημειώθηκαν στο δεύτερο μέρος, με τους Γκοκχάν Ινλέρ και Χερμάν Ντενίς να βρίσκουν το δρόμο προς τα δίχτυα στο 55ο και το 61ο λεπτό αντίστοιχα για τους νικητές.

Στο 87ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Ντομίτσι, αλλά ήταν πλέον πολύ αργά για να αντιδράσουν οι γηπεδούχοι, παρά το γεγονός ότι μείωσαν στις καθυστερήσεις με τον Μασκάρα.

Πλέον, οι παίκτες του Ματσάρι, στους οποίους αξίζουν συγχαρητήρια για τη μέχρι τώρα πορεία τους, αφοσιώνονται στην οριστική κατάληψη της 2ης θέσης και της απ’ ευθείας πρόκρισης στους ομίλους του Champions League της νέας σεζόν.