Σάββατο 5 Νοεμβρίου 2011

Ο Πρωθυπουργός της Ευρώπης!!

Ο Παναθηναϊκός δεν χρειάζεται ψήφο εμπιστοσύνης. Έχει εμπιστοσύνη στις δυνάμεις του! Παίζοντας μπάσκετ επιπέδου για ένα ημίχρονο (2ο), νίκησε άνετα 92-75 της Ζαλγκίρις στο ΟΑΚΑ και έκανε το 3 στα 3 στην Ευρωλίγκα.
Ο Πρωθυπουργός της Ευρώπης!
Εντυπωσιακός για ακόμα μία φορά φέτος ο Παναθηναϊκός, μπροστά σε περίπου 12.000 φιλάθλους του στο Ολυμπιακό Στάδιο νίκησε την Ζαλγκίρις ... και έκανε το 3/3 στον όμιλο της Ευρωλίγκα, αφού είχαν προηγηθεί οι νίκες κόντρα σε Μάλαγα και ΚΚ Ζάγκρεμπ. Οι «πράσινοι» σήμερα είχαν μέτρια απόδοση στην πρώτη περίοδο και κάκιστη στην δεύτερη, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο ήταν εξαιρετικοί και «καθάρισαν» το ματς.

Λάθη στην άμυνα, πολυφωνία στην επίθεση!

Ο Παναθηναϊκός δεν ξεκίνησε πολύ καλά στο παιχνίδι και βρέθηκε νωρίς – νωρίς να χάνει με 5-2. Ωστόσο, με τον Διαμαντίδη να... βγαίνει μπροστά και να πετυχαίνει πέντε πόντους, ισοφάρισε σε 7-7. Οι «πράσινοι» όμως δεν πάταγαν ακόμα καλά και κάνοντας λάθη στην άμυνα, δέχονταν εύκολα πόντους. Στο έκτο όμως λεπτό ανέλαβε δράση ο Ομπράντοβιτς, ο οποίος κάλεσε τάιμ άουτ και τα... έψαλε στους παίκτες του. Η κίνηση αυτή είχε ως αποτέλεσμα το «τριφύλλι» να ανεβάσει ρυθμούς και να προηγηθεί με 17-12 και 21-16. Τελικά, το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 25-21, με τους Λιθουανούς να είναι εύστοχοι σε δύσκολα σουτ και τους «πράσινους» να είναι... πολυφωνικοί στην επίθεση. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπατίστ με έξι πόντους, ενώ από πέντε είχαν οι Διαμαντίδης και Γιασικεβίτσιους.

«Κόλλησε» ο ΠΑΟ, τρίποντη η Ζαλγκίρις!

Στην δεύτερη περίοδο η Ζαλγκίρις ξεκίνησε θεαματικά και με ένα γρήγορο σερί 7-0, πέρασε μπροστά με 25-28! Ο Παναθηναϊκός μετά από τάιμ και τις απαραίτητες... φωνές του Ομπράντοβιτς, αντέδρασε, ισοφάρισε σε 30-30 με τρίποντο του Λόγκαν, ενώ στο 13' πέρασε μπροστά και με καλάθι του Βουγιούκα. Ωστόσο, οι Λιθουανοί δεν άργησαν να πάρουν και πάλι το προβάδισμα, καθώς με τον Γουίμς να... πετάει φωτιές και να φτάνει τους επτά πόντους, έφθασαν στο 34-37. Οι «πράσινοι» με τον Βουγιούκα να δίνει μάχες κάτω από την ρακέτα, προηγήθηκαν και πάλι 38-37, ωστόσο το ημίχρονο έκλεισε στο 38-42, με την Ζαλγκίρις να έχει 5/10 τρίποντα και τον Παναθηναϊκό 2/9!

Άναψε τις μηχανές!

Η τρίτη περίοδος ήταν η καλύτερη του Παναθηναϊκού και η πιο καθοριστική της βραδιάς. Ο Διαμαντίδης μπήκε... φορτσάτος και με δύο τρίποντα έκανε το 38-42... 44-42! Η εκκίνηση αυτή ανέβασε ψυχολογικά τους «πράσινους», οι οποίοι στα επόμενα λεπτά παίζοντας καλό μπάσκετ και διορθώνοντας σημαντικά την άμυνά τους, κατάφεραν να παραμείνουν μπροστά στο σκορ. Πρώτα στο 50-45 και μετά με νέο τρίποντο του «Μήτσου» στο 53-45. Η Ζαλγκίρις βέβαια κατάφερε και πάλι να επιστρέψει και να μειώσει σε 53-50, ωστόσο το «τριφύλλι» είχε... πιάσει πλέον ρυθμό και ήταν δύσκολα για τους Λιθουανούς να τον κοντράρουν. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται 64-55 και τους Διαμαντίδη και Βουγιούκα να είναι οι καλύτεροι στο παρκέ.

«Καθάρισε» το ματς, προσέφερε και θέαμα!

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς είχε... καθαρίσει ουσιαστικά το ματς από το τρίτο δεκάλεπτο, ωστόσο στην τελευταία περίοδο έπρεπε να «ευχαριστήσει» και το κοινό του! Έτσι λοιπόν, γρήγορα – γρήγορα έφτασε στο 65-55 και μετά με δύο τρίποντα από Λόγκαν και Σμιθ και μία τεχνική ποινή στον Ράκοβιτς, στο 77-62 στο 34'. Τα πράγματα πλέον είχαν πάρει τον... δρόμο τους και παρά τις προσπάθειες των Λιθουανών, ο Παναθηναϊκός δεν «πάτησε φρένο». Με τους Λόγκαν και Διαμαντίδη να είναι εξαιρετικοί, έφτασε πρώτα στο 84-66 και μετά στο 86-72. Το ματς πλέον δεν είχε κανένα ενδιαφέρον, αφού ο νικητής ήταν σίγουρος. Ο Παναθηναϊκός νίκησε τελικά 92-75 και πανηγύρισε την τρίτη του νίκη στην Ευρωλίγκα.
Τα δεκάλεπτα: 25-21, 38-42, 64-55, 92-75
Παναθηναϊκός: Μάριτς 2, Μπατίστ 14, Λόγκαν 13(3), Σάτο, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 16(4/5 τριπ.), Βουγιούκας 13(6 ριμπ.), Καλάθης 7 (7 ασίστ), Σμιθ 7(1), Καϊμακόγλου 5(1), Γιασικεβίτσιους 5
Ζαλγκίρις: Λόουσον 14(2), Πόποβιτς 8(1), Καλνιέτις 8(1), Ντελινικάιτις 3(1), Ράκοβιτς 12, Κλιμαβίτσιους 3, Γιανκούνας, Γιαβτόκας 2, Κουζμίνσκας 4, Ουίμς 21(3), Κόλλινς