Σάββατο 5 Νοεμβρίου 2011

Ο Ολυμπιακός νίκησε, ο ΑΓΟΡ αποθεώθηκε!!

Ο Ολυμπιακός χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα και με ένα καλό πεντάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε του ΑΓΟΡ με 97-84. Δεν έλειψαν πάντως για ακόμα ένα ματς τα λάθη και τα κενά διαστήματα, τα οποία τουλάχιστον μειώθηκαν αισθητά. Οι φίλαθλοι της ομάδας του Ρεθύμνου γέμισαν το γήπεδο και αποθέωσαν τους ηττημένους, για το καλό μπάσκετ που έπαιξαν.
Ο Ολυμπιακός νίκησε, ο ΑΓΟΡ αποθεώθηκε!
Γύρω από τον Λάζαρο Παπαδόπουλο ήταν εστιασμένο το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά με τον σέντερ του Ολυμπιακού να αποτελεί σημείο αναφοράς στην επίθεση, αλλά ταυτόχρονα και «αχίλλειος πτέρνα» στην άμυνα απέναντι στους γρήγορους και ελαφρείς ψηλούς του Ρεθύμνου. Έτσι, στα πρώτα τέσσερα λεπτά ο ΑΓΟΡ έμεινε κοντά στο σκορ (8-7, 4’), αλλά απέκτησε αυτοπεποίθηση στο παιχνίδι του.

Το γρήγορο και συχνά άναρχο παιχνίδι των γηπεδούχων που έψαχναν με κάθε ευκαιρία να σουτάρουν από μακριά δεν βρήκε γρήγορα απάντηση από τον Ντούσαν Ίβκοβιτς. Έτσι οι Κρητικοί βρίσκονταν μπροστά στο σκορ (15-10, 6’) και μόνο όταν «απάντησε» ο Κατσίβελης με δυο τρίποντα και έβγαλε ενέργεια ο Πρίντεζης, ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά στο σκορ (23-28, 12’) δείχνοντας ότι μπορεί να πάρει στα χέρια του τον έλεγχο του αγώνα.

Τα αρκετά λάθη όμως, των Πειραιωτών (7 έναντι 1 στα μέσα της δεύτερης περιόδου) επέτρεψαν στον ΑΓΟΡ να βρει σκορ στον αιφνιδιασμό και με ηγέτες τους Ράιτ στην οργάνωση και Κρίστμας στην εκτέλεση, να μείνει μπροστά στο σκορ (32-31, 14’).

Ο Ολυμπιακός όμως, ανέτρεψε άμεσα το σκηνικό τρέχοντας σερί 15-0 σε διάστημα τεσσάρων λεπτών και έφθασε στο +14 (32-46) στο 18’ με την γρήγορη και ευέλικτη πεντάδα των Λούκας, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη, Χάινς. Οι καλές συνεργασίες του αρχηγού των «ερυθρολεύκων» με τον Αμερικάνο σέντερ και η ενέργεια που έβγαζαν σε άμυνα και επίθεση οι Έλληνες φόργουορντ αποτέλεσαν το κλειδί για το ξέσπασμα των Πειραιωτών.

Η διαφορά έφθασε μέχρι και στο +16 (38-54) με τη λήξη του ημιχρόνου, αλλά η πιεστική άμυνα των Κρητικών στις αρχές της τρίτης περιόδου δημιούργησε προβλήματα στην κυκλοφορία της μπάλας και έτσι ο ΑΓΟΡ μείωσε με ένα γρήγορο 7-0 σε 45-54 στο 22’.

Με το ίδιο ακριβώς… σερί απάντησε ο Ολυμπιακός ή καλύτερα ο Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους. Ο Λιθουανός γκαρντ επανέφερε τη διαφορά στο +16 (45-61, 24’) με δυο δικά του τρίποντα, ξεμπλόκαρε τους συμπαίκτες του. Στη συνέχεια όμως, το Ρέθυμνο δεν τα παράτησε, αλλά κατάφερε να κρατήσει σε αυτά τα επίπεδα το προβάδισμα του Ολυμπιακού χάρη στο πολύ καλό επιθετικά παιχνίδι του Κρίστμας.

Η πολύ καλή ατμόσφαιρα που υπήρχε στο γήπεδο ωθούσε τους παίκτες του Στέργιου Κουφού να συνεχίζουν να μάχονται και παρά το +18 (62-79)  του 33’, μείωσαν γρήγορα εξαιτίας δυο σερί τριπόντων των Καλλινικίδη και Πετγουέι σε 67-79 (35’), αλλά ένα καλάθι του Κατσίβελη και 6/6 βολές από Σπανούλη και Άντιτς έκοψαν τον ενθουσιασμό των γηπεδούχων (70-87, 37’).

Τα πολλά λάθη όμως, των «ερυθρολεύκων» στα τελευταία λεπτά (έφθασαν συνολικά στα 16, την ώρα που το Ρέθυμνο είχε μόλις 8) εκνεύρισαν τον Ντούσαν Ίβκοβιτς που περίμενε καλύτερη αντίδραση στο φινάλε. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να σταματά στο +13 (84-97) χάρη στα ολιγόλεπτα ξεσπάσματά του και το Ρέθυμνο να χαίρεται το παιχνίδι σε μια πραγματικά γιορτινή ατμόσφαιρα.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 38-54, 59-75, 84-97

ΑΓΟΡ (Κουφός): Κρίστμας 25 (3τριπ, 4κλεψ), Κούμουλος 1, Παπανικολάου 2, Ράιτς 10 (7ριμπ, 6ασ), Τσόχλας 5, Καλλινικίδης 3 (1), Δορκοφίκης 7 (2), Τζόνσον 10 (2), Λάτοβιτς 4, Πετγουέι 13, Δέδας 2, Κατσαρές 2

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 12 (10ριμπ), Λούκας 9 (1), Άντιτς 4 (6ριμπ), Σπανούλης 13 (7ασ), Κέσελ 3, Πελεκάνος 2, Παπαδόπουλος 5, Γκετσεβίτσιους 11 (2), Πρίντεζης 14 (1τριπ, 7ριμπ), Παπανικολάου 8 (1τριπ, 7ριμπ), Σλούκας 6, Κατσίβελης 10 (2).

Πηγή: gazzetta.gr