Σάββατο 5 Νοεμβρίου 2011

Επιτέλους νίκησε...!!

Ο ΠΑΟΚ ύστερα από τρεις συνεχόμενες ήττες εντός συνόρων, κατάφερε να πάρει την πρώτη του φετινή νίκη κόντρα στον Ηλυσιακό (84-70). Μεγάλοι πρωταγωνιστές οι Γκορί και Ντικούδης.
Επιτέλους νίκησε...
Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και με τον Γιαννακίδη να είναι ασταμάτητος, η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου πέρασε μπροστά με 10-2 έπειτα από τρία λεπτά αγώνα. Η διαφορά ανέβηκε στους εννιά (14-5) λίγο αργότερα και αυτό γιατί ο Γκορί έδωσε βοήθειες στον Γιαννακίδη, αλλά ο Ηλυσιακός.. ξύπνησε και μείωσε σε 17-15. Ο Κασελάκης ήταν καταπληκτικός στην επίθεση και έτσι η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη μείωσε στον πόντο (21-20) για να τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο με 27-25 υπέρ του ΠΑΟΚ.
Ο Κασελάκης συνέχισε να είναι εντυπωσιακός και στο δεύτερο δεκάλεπτο και έτσι έβαλε την ομάδα του για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ στο παιχνίδι (33-31), αλλά οι γηπεδούχοι έκαναν με τον Μάρκους Γκόρι σερί 5-0 και... προσπέρασαν αμέσως. Στη συνέχεια, Καλαμπόκης και Ντικούδης το πήραν πάνω τους και με συνεχόμενους πόντους βοήθησαν την ομάδα τους να φτάσει για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα τη διαφορά (48-35) στο 16', για να τελειώσει το πρώτο ημίχρονο με 50-44 υπέρ της ομάδας της Θεσσαλονίκης.
Κάθε φορά που ο ΠΑΟΚ, είτε με τον Καλαμπόκη είτε με τον Γκορί προσπαθούσε να πάρει διαφορά και να... τελειώσει το ματς, οι παίκτες του Ηλυσιακού είχαν έτοιμη απάντηση και δεν άφηναν τους γηπεδούχους να ξεφύγουν. Έτσι κύλησε όλο το τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο τελείωσε με καλάθι του Τόμπσον, ο οποίος μείωσε σε 65-50.
Στην τελευταία περίοδο, Γκορί, Ντικούδης και Στίγκερς ανέλαβαν και πάλι δράση. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να μένουν από δυνάμεις και έτσι ο ΠΑΟΚ δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει και πάλι τη διαφορά στο +10 (78-68) στο 37' και κάπου εκεί να τελειώσει το ματς και η υπόθεση νίκη.
Τα δεκάλεπτα: 27-25, 50-44, 65-60, 84-70
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Γκίντενς 1 (4ριμπ, 2ασ), Στίγκερς 7 (1τριπ, 2ριμπ), Αράπης, Γκορί 23 (3τριπ, 3ριμπ), Ντικούδης 21 (6ριμπ, 3ασ), Καλαμπόκης 9 (2ριμπ, 3ασ), Αντριουσικεβίτσιους, Ράιτ 1 (4ριμπ), Γιαννακίδης 16, Καλλές 6, Καλαμπάκας, Τσακαλέρης.
Ηλυσιακός (Φλεβαράκης): Σπανός, Ματαλόν 6, Τζόνσον, Τόντιτς 9 (7ριμπ), Χάρντινγκ 6 (1τριπ), Χατζής 11 (1τριπ), Αποστολίδης 2, Τόμπσον 8 (0/7τριπ), Γκάρντνερ 9, Κασελάκης 17 (3τριπ), Τσαπρούνης, Γαλιώτος 2.

Πηγή: gazzetta.gr