Τρίτη 1 Νοεμβρίου 2011

"Νίκη ελπίδας για Ζενίτ"!!

Στη Ρωσία η Ζενίτ νίκησε με 1-0 τη Σαχτάρ και απέκτησε σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση.
Απόλυτη πρωταγωνίστρια στο πρώτο μέρος η Ζενίτ, με τη Σαχτάρ να μην έχει ούτε σουτ στο τέρμα. Στο 30ο λεπτό οι Ντενίσοφ και Ζιριάνοφ έκαναν διαδοχικά σουτ, αλλά ο Ρίμπκα είπε όχι και τις δύο φορές. Η μεγαλύτερη ευκαιρία των Ρώσων ωστόσο ήταν το δοκάρι του Ντάνι στο 37ο λεπτό. Από εκεί και πέρα, ο Μπουκάροφ ανέλαβε δράση και είχε δύο πολύ καλές κεφαλιές, οι οποίες όμως δεν κατέληξαν γκολ. Μετά από σωρεία χαμένων ευκαιριών, η λύτρωση για τη Ζενίτ ήρθε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, με κεφαλιά του Λόμπερτς μετά από κόρνερ του Ζιριάνοφ.
Στην επανάληψη η Σαχτάρ δεν μπόρεσε να απειλήσει, ενώ η Ζενίτ θα μπορούσε αν δεν υπήρχε ο Ρίμπκα, να είχε πετύχει κι άλλα γκολ.

πηγή: sportdog.gr