Κυριακή 4 Δεκεμβρίου 2011

Αήττητος και στο ντέρμπι!!

Ο Ηρακλής (παρά τις απώλειες των Προύσαλη, Μεντένις) παρέμεινε η μοναδική αήττητη ομάδα του πρωταθλήματος, αφού έστω και δύσκολα μπόρεσε να κάμψει την αντίσταση του ΠΑΟΚ (έπαιξε με ένα ξένο στη σύνθεση του).
Αήττητος και στο ντέρμπι
Οι Κυανόλευκοι στο πρώτο σετ μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-6) πάτησαν γκάζι και ξέφυγαν στο σκορ (10-7, 17-12) κατακτώντας το εύκολα, αλλά η απάντηση του ΠΑΟΚ ήρθε στο β'. Ο Ηρακλής προηγήθηκε 4-1, όμως ο Δικέφαλος παρόλο που βρέθηκε πίσω με 12-18, προσπέρασε με 12-13 χάρις σε δύο άσους του Παπαδημητρίου. Οι φιλοξενούμενοι με όπλο το μπλοκ τους ξέφυγαν 17-21, με τον Ηρακλή να μειώνει σε 19-21, αλλά χωρίς να έχει συνέχεια.
Στο γ' σετ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 2-4, όμως ο Δικέφαλος ήταν στο παιχνίδι μέχρι το 18-16... Εκεί το μπλοκ του Ηρακλή έσβησε τα φώτα, ο ΠΑΟΚ δε μπορούσε να τελειώσει καμία επίθεση και το σκορ έφτασε στο 25-16.
Το δ' σετ ήταν και το πιο δραματικό, με τον ΠΑΟΚ να ξεφεύγει με 5-9 και τον Δρίκο να ρίχνει στο ματς τον νεαρό Ηλία αντί του Μποζίδη (επέστρεψε στο 9-12). Ο Κράβαρικ έφερε το σκορ στα ίσια 13-13, αλλά ο ΠΑΟΚ είχε σταθερά το προβάδισμα μέχρι το 14-17 που έγινε 19-18 χάρις στο σερβίς του Ηρακλή για να φτάσουμε στο δραματικό φινάλε όπου όλα κρίθηκαν με άουτ επίθεση των φιλοξενούμενων.
Τα σετ: 25-16, 19-25, 25-16, 26-24