Κυριακή 4 Δεκεμβρίου 2011

Επέστρεψε στις νίκες ο Παμβοχαϊκός!!

Επιστροφή στις νίκες για τον Παμβοχαϊκό, ο οποίος συνέχισε την εξαιρετική του πορεία επικρατώντας με 3-1 του Απόλλωνα Καλαμαριάς. Ο Φοίνικας ηττήθηκε στη Σύρο 3-1 από τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης, ενώ η Κηφισιά σταμάτησε τη Λαμία με 3-0.
Επέστρεψε στις νίκες ο Παμβοχαϊκός
Τη δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη στη Volleyleague ΟΠΑΠ 2011-2012 πανηγύρισε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης, ο οποίος κατάφερε να αλώσει την έδρα του Φοίνικα Σύρου (δεύτερη εντός έδρας ήττα για τους ‘Πειρατές').
Τα σετ: 25-17, 22-25, 24-26, 22-25
Επιστροφή στις νίκες για τον Παμβοχαϊκό, ο οποίος συνέχισε την εξαιρετική του πορεία στη Volleyleague επικρατώντας με 3-1 του Απόλλωνα Καλαμαριάς.
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά και με φοβερή πίεση στο σερβίς προηγήθηκαν εύκολα, αλλά στη συνέχεια η άνοδος της Καλαμαριάς (βοήθησε η παρουσία του Μαυροβουνιώτη αντί του Ουσίλιανιν), έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.
Στο δ' σετ το ματς έγινε ντέρμπι όταν η Καλαμαριά άλλαξε τακτική στο σερβίς και πλησίασε στο σκορ, αλλά τα μπλοκ των γηπεδούχων έδωσαν τέλος στην αγωνία.

Τα σετ: 25-18, 25-18, 20-25, 25-22
Την πρώτη του νίκη στο ‘Χαλκιοπούλειο' πανηγύρισε ο ΑΟ Κηφισιάς, σταματώντας έτσι και το σερί των επιτυχημένων αποτελεσμάτων που είχε η Λαμία.
Οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν χωρίς τους τραυματίες Τσούροβιτς (με διαγώνιο τον Ανάγνου, Παντακίδη, ο ΑΟΚ χωρίς τον επίσης τραυματία Ντε Ρόκο, αλλά οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα, πήραν άνετα το πρώτο σετ και στο δεύτερο πέτυχαν τη μεγάλη ανατροπή, αφού αν και βρέθηκαν να χάνουν με μεγάλες διαφορές (προηγήθηκαν 3-5 και το σκορ έγινε 13-6) μετέτρεψαν το 20-14 σε 20-20 (από το 17-14 ο Μαυράκης είχε πάρει τη θέση του Δεληπρίμη) για να πάρουν το σετ με μπλοκ στον Σιμεούνοβιτς (αγωνίστηκε με ίωση).
Η Λαμία προσπάθησε να επανέλθει στο γ' σετ όπου είχε και αρκετή ένταση με τον Νικολάκη να δέχεται κίτρινη κάρτα στο 18-17 για διαμαρτυρία και τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 2-1.
Στο δ' σετ όμως το 3-4 έγινε 5-10 για τον ΑΟΚ που διατήρησε με άνεση τη διαφορά και πήρε το πρώτο του τρίποντο εκτός έδρας για τη φετινή σεζόν.
Τα σετ: 17-25, 23-25, 25-22, 18-25