Κυριακή 4 Δεκεμβρίου 2011

Δεν έκανε και ...Παππάδες!!

Με ένα (σωστό) πέναλτι κι ένα γκολ από οφσάιντ που θα σφύραγε κι ο ...Σάββας Θεοδωρίδης, ο Ολυμπιακός 2-0 τον Παναιτωλικό. Πέναλτι ζήτησε και ο Μανιάτης. Ο Παππάς δικαίωσε τον ντόρο της εβδομάδας γύρω από τη διαιτησία.
Δεν έκανε και ...Παππάδες!
"Σκούρα" τα βρήκε ο Ολυμπιακός για 55 λεπτά κόντρα στον καλά στημένο Παναιτωλικό, που φυσικά είχε κατέβει με καθαρά αμυντικούς προσανατολισμούς ψάχνοντας κάτι καλό στην κόντρα. Ένα καλό 5λεπτο αρκούσε για τους πρωταθλητές να κάνουν το 1-0 στο 61` με το πέναλτι του Πάντελιτς που σωστά καταλόγισε ο Παππάς στο μαρκάρισμα του Ρότσα στον Αμπντούν, αποβάλλοντας και τον παίκτη του Παναιτωλικού. Μετά τα πράγματα έγιναν εύκολα, αφού ο βοηθός Γεωργαράκος δεν είδε πως ο Τζιμπούρ στο 74` έκανε το 2-0 από προφανή θέση οφσάιντ. Κακό πάντως το διαιτητικό τρίο, άφησε με παράπονα και τις δυο ομάδες. Στο 22` ο Μανιάτης ζήτησε πέναλτι για χέρι του Ντολεζάι και στο 28` κόπηκε με ανύπαρκτο οφσάιντ ο Καμαρά που έβγαινε από αριστερά μόνος του...
Λίγα πράγματα κι ο Κάνιο τραυματίας...
Ο "πειραματικός" Ολυμπιακός (με Μανιάτη, Ποτουρίδη στα χαφ) πήρε την πρωτοβουλία από το 1`, χωρίς πάντως να απειλήσει καίρια τον Μπλάζιτς στο ξεκίνημα, παίζοντας κυρίως από δεξιά με "Τόρο" και Αμπντούν.
Στο 22` ο Μανιάτης ζήτησε πέναλτι για χέρι του Ντολεζάι, αλλά στο μεταξύ οι ερυθρόλευκοι έδειχναν μπλοκαρισμένοι, οι φιλοξενούμενοι ξεθάρρεψαν και στο 26` ο Μέγερι απέκρουσε το σουτ του Θεοδωρίδη κρατώντας το μηδέν... Μάλιστα, δυο λεπτά μετά ο Καμαρά κόπηκε με ανύπαρκτο οφσάιντ βγαίνοντας μόνο από αριστερά.
Δείγμα της κακής εικόνας του Ολυμπιακού ήταν και τα νεύρα του Ιμπαγάσα, που χρεώθηκε με κίτρινη για άτσαλο πέσιμο στον Μπλάζιτς, ενώ στο 41`έγινε και αλλαγή από τον "Φέτφα" λόγω ενοχλήσεων...
Ο Βαλβέρδε στο β` πέρασε άμεσα τον Ορμπάιθ αντί του Ποτουρίδη, αλλά ο Ολυμπιακός είχε πάλι 29 λάθη στο 51`!Βέβαια και ο Παναιτωλικός έκανε πολλά λάθη, αλλά το σημαντικό ήταν πως δεν είχε κινδυνέψει ουσιαστικά ως τότε.
Πίεση και 1-0!
Ο Ολυμπιακός πάντως ανέβασε την πίεση του, παίζοντας από δεξιά κυρίως και κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Στο 55` ο Ντολεζάι έδιωξε πάνω στη γραμμή το σουτ του Μανιάτη, στο 58` από την ατομική προσπάθεια του "Φέτφα" λίγο έλειψε να γίνει το 1-0 και στο 60` έγινε το... μοιραίο για τους Αγρινιώτες. Ο Ρότσα "κλάδεψε" τον Αμπντούν, ο Παππάς έδειξε "βούλα" και κόκκινη κάρτα και ο Πάντελιτς δεν αστόχησε κάνοντας το 1-0 στο 61`.
Ο Τζιμπούρ στο 74` από καθαρή θέση οφσάιντ έκανε το 2-0 και τέλειωσε το ματς, με τον Ολυμπιακό από `κει και μετά να σκέφτεται πλέον... Άρσεναλ.
Το φιλμ του αγώνα:
90+2` Λήξη του ματς

89` Kεφαλιά του Μαρκάνο, "ξυστά" από το κάθετο δοκάρι
83` Ο Παλαιολόγος αντί του Θεοδωρίδη
80` Ο Μπελεβώνης στη θέση του Καμαρά
76` Ο Μόνχε στη θέση του Τζιμπούρ
74` Ο Τζιμπούρ βγήκε στην πλάτη της άμυνας από θέση οφσάιντ και έκανε το 2-0 με πλασέ
74` Ωραίο σουτ του Μανιάτη έξω από την περιοχή, λίγο άουτ
72` O Aμπντούν έδωσε έτοιμο γκολ στον Πάντελις, που καθυστέρησε χαρακτηριστικά όμως και η άμυνα του Παναιτωλικού απομάκρυνε
69` Ο Μουμίν στη θέση του Χαριστέα
66` Κίτρινη ο Ορμπάιθ
61` Ο Πάντελιτς το εκτέλεσε και έκανε το 1-0
60` Ο Ρότσα ανέτρεψε καθαρά τον Αμπντούν και ο Παππάς έδωσε πέναλτι και κόκκινη κάρτα
58` Σόλο του Φετφατζίδη από αριστερά, σούταρε, αλλά η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ
55` O Ντολεζάι έδιωξε πάνω στη γραμμή το ψηλοκρεμαστό πλασέ του Μανιάτη, που είχε "αδειάσει" ωραία τον Εντζεγκουέλε
46` Έναρξη του δευτέρου μέρους
46` Ο Ορμπάιθ αντί του Ποτουρίδη
45+2` Λήξη του πρώτου μέρους
41` Αναγκαστική αλλαγή. Ο Ιμπαγάσα ένιωσε ενοχλήσεις κι έγινε αλλαγή από τον Φετφατζίδη
35` Kίτρινη στον Ιμπαγάσα, επειδή έπεσε πάνω στον Μπλάζιτς, όταν πήγε να εκτελέσει ελεύθερο. Ένταση στον αγωνιστικό χώρο
33` Kίτρινη στον Ντολεζάι
26` Ο Καμαρά έστρωσε στον Θεοδωρίδη που σούταρε, αλλά ο Μέγερι έδιωξε σε κόρνερ!
23` Κίτρινη στον Μπουμάλ
22` Γύρισμα του Αμπντούν από δεξιά, κεφαλιά του Μανιάτη, η μπάλα κόντραρε στον Ντολεζάι και κατέληξε στα χέρια του Μπλάζιτς, σε μια φάση που ο Ολυμπιακός ζήτησε πέναλτι για χέρι του Ούγγρου
12` Διαγώνια μπαλιά του Αμπντούν από δεξιά, δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή ο Τζιμπούρ
7` Ψηλοκρεμαστό σουτ του Τοροσίδη από την περιοχή, μπλόκαρε ο Μπλάζιτς