Κυριακή 4 Δεκεμβρίου 2011

Άντε, πιάστε την!!

Άντε, πιάστε την!
Κανείς δεν μπορεί να σταματήσει την Μονπελιέ.

Ο Ζιρού και η… παρέα του επικράτησαν εύκολα της Λοριάν (4-0) στο «Λα Μοσόν» και διατηρήθηκαν στην κορυφή του Championnat, έξι βαθμούς από τη δεύτερη Παρί Σεν Ζερμέν, η οποία έχει ένα παιχνίδι λιγότερο.

Μόνο εύκολα δεν πέρασε από την έδρα της νεοφώτιστης Αζαξιό, η Λιλ, καθώς χρειάστηκε το πέναλτι του Αζάρ στο 80’ για να πάρει τη νίκη με 3-2.

Στα άλλα ματς για την 16η αγωνιστική, η Σεντ Ετιέν έσωσε το βαθμό στο 86ο λεπτό κόντρα στην Μπρεστ, με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Ομπαμεγιάνγκ, το οποίο διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Δύο γκολ από το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά για την Εβιάν, ώστε να επικρατήσει της Βαλανσιέν με σκορ 2-1. Οι νεοφώτιστοι προηγήθηκαν 2-0, με τους Σορλέν και Μπαρμπόσα, με τους φιλοξενούμενους απλά να μειώνουν με πέναλτι του Ντάνιτς στο 86’. Τέλος, η Ντιζόν δεν εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική της υπεροχή απέναντι στην Σοσό, μένοντας στο 0-0.

Την πρώτη της νίκη, ύστερα από τρεις σερί ήττες, πήρε η Νις, η οποία επικράτησε με σκορ 2-0 της Ρεν.