Πέμπτη 9 Φεβρουαρίου 2012

«Ρόκαρε» με… Χέντριξ!

Ζωντανή στο «κυνήγι» της πρόκρισης στα προημιτελικά της Ευρωλίγκας παρέμεινε η Μακάμπι Τελ Αβίβ που επικράτησε 75-60 της Καντού στο Ισραήλ για την 4η αγωνιστική του Τοπ -16 της Ευρωλίγκας, με τον Ρίτσαρντ Χέντριξ να κάνει τα πάντα μέσα στο γήπεδο.

Οι Ισραηλινοί τα χρειάστηκαν για ένα ημίχρονο, αφού βρέθηκαν να χάνουν με τη συμπλήρωση 20 λεπτών, αλλά τους έφτανε ένα ξέσπασμα με επιμέρους σκορ 23-5 στο τρίτο δεκάλεπτο για να πάρουν την πολύτιμη νίκη.

Μάλιστα, έπιασαν την αντίπαλό τους στις δύο νίκες και κάλυψαν και τη διαφορά των 8 πόντων που είχαν χάσει στην Ιταλία (82-74) την περασμένη εβδομάδα, αποκτώντας προβάδισμα σε ενδεχόμενη ισοβαθμία μεταξύ τους στο τέλος.

Ο Ρίτσαρντ Χέντριξ ήταν ο πρωταγωνιστής των νικητών, έχοτνας 9 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 μπλοκ. Ο Θοδωρής Παπαλουκάς είχε 3 πόντους και 2 ασίστ σε 12:43 λεπτά συμμετοχής. Ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης είχε 2 πόντους και 3 ριμπάουντ σε 15:13 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού, Γκιόργκι Σερμαντίνι με 15 πόντους, 10 ριμπάουντ και 11/11 βολές.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επιβάλλουν από την αρχή τον ρυθμό τους για να πάρουν τον… αέρα των φιλοξενούμενων, οι οποίοι αποδείχθηκαν σκληρά «καρύδια» στο ξεκίνημα μέσα στην πιο καυτή έδρα της Ευρώπης. Το «Νόκια Αρίνα». Το 11-5 με λέι απ του Χέντριξ έγινε 11-12 με σερί 7-0 και τη συμβολή του Τσιντσιαρίνι. Ωστόσο, οι Ισραηλινοί πήραν ξανά προβάδισμα με 17-14 με τρίποντο του Μάλετ με τη λήξη της πρώτης περιόδου.

Το συγκρότημα του Ντέιβιντ Μπλατ επιχείρησε να ξεφύγει στο 29-24 περίπου στα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου, αλλά ένα επιμέρους σκορ 2-9 με πρωταγωνιστές τους Σερμαντίνι και Μπαζίλε έφερε το 31-33 για τους Ιταλούς. Οι συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα έδωσαν στην Καντού το ελαφρύ προβάδισμα με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου (39-41) με τρίποντο του Λέουνεν.

Οι οδηγίες του Αμερικανοϊσραηλινού τεχνικού της ομάδας του λαού φαίνεται πως έπιασαν τόπο, καθώς με την επανέναρξη του αγώνα, οι Ισραηλινοί έκαναν επιμέρους σκορ τρίτης περιόδου 23-5 και πήραν και διαφορά 16 πόντων (62-46).

Αυτή έγινε +17 (63-46) με μία εύστοχη βολή του Πνίνι στην αρχή του τετάρτου δεκαλέπτου. Κάπου εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση των Ιταλών, οι οποίοι με τον Μπαζίλε έκαναν σερί 9-0 και μείωσαν στους 8 πόντους (63-55). Ωστόσο, η Μακάμπι είχε την απάντηση, διατήρησε μια διαφορά ασφαλείας και πήρε και τη νίκη με 75-60.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 39-41, 62-46, 75-60.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Μπλατ): Παπαλουκάς 3, Χέντριξ 9, Σμιθ 8 (2), Μπλου 14 (2), Ελιγιάχου 12, Μάλετ 5 (1), Πνίνι 1, Μπερστάιν, Οχαγιόν 9, Σέγιερ, Σχορτσανίτης 2, Λάνγκφορντ 12 (1).

Καντού (Τρινκιέρι): Μίκοφ 2, Μαρκοϊσβίλι 3 (1), Λέουνεν 5 (1), Μαρκονάτο, Ματσαρίνο 3 (1), Ντίβιακ, Σερμαντίνι 15, Τσιντσιαρίνι 9 (1), Μπολζονελα, Άμπας, Μπρούνερ 3, Μπαζίλε 20 (4).

πηγή: sportfm.gr