Πέμπτη 9 Φεβρουαρίου 2012

Τέρμα η... φιλοξενία!!

Τέρμα η... φιλοξενία
Να αποδείξει πως η ήττα από την Ούνιξ Καζάν ήταν απλώς μία κακιά παρένθεση και πως πέρα από... κακός μουσαφίρης, είναι και κακός οικοδεσπότης θέλει ο Παναθηναϊκός απόψε υποδεχόμενος στο ΟΑΚΑ τη Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ (21:45, Novasports 1 και σε real time από το www.sport-fm.gr). Οι «πράσινοι» στοχεύουν στην τρίτη τους νίκη, που θα τους διατηρήσει σε τροχιά πρώτης θέσης και ουσιαστικά θα τους φέρει αγκαλιά με την πρόκριση στα προημιτελικά.

Μετά, δε, και τη χθεσινή ήττα της Ούνιξ Καζάν στο Μιλάνο, ενδεχόμενη επικράτηση σήμερα θα φέρει τους πρωταθλητές Ευρώπης στην κορυφή του εβδόμου ομίλου. Όμως αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός θα χρειαστεί νίκη και στη Ρωσία για να πάρει την πρωτιά, που θα του δώσει πλεονέκτημα έδρας στους «8» και αντίπαλο μία εκ των Καντού ή Μακάμπι.

Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς δεν υπολογίζει μόνο στις υπηρεσίες του Στίβεν Σμιθ, ο οποίος θα χάσει και το ντέρμπι της Κυριακής με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ. Ο Σέρβος τεχνικός προσπαθεί να κρατήσει τους παίκτες του αφοσιωμένους αποκλειστικά στο αποψινό ματς κι όχι σε εκείνο με τους «ερυθρόλευκους» που θα κρίνει την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο της Α1. Παράλληλα τόνισε κατ’ επανάληψη πως το +21 της περασμένης εβδομάδας στην Κωνσταντινούπολη δεν εξασφαλίζει στην ομάδα του τίποτα για την αντίστοιχη αναμέτρηση στο ΟΑΚΑ, που θα αρχίσει από το... μηδέν. Στον αντίποδα, ο Νέβεν Σπάχια δεν θα έχει στη διάθεσή του τους τραυματίες Ομέρ Ονάν και Μάρκο Τόμας για τους πρωταθλητές Τουρκίας, που εν ολίγοις παίζουν το τελευταίο τους χαρτί για την πρόκριση.

Διαιτητές του αγώνα θα είναι οι Γκρεγκόρζ Ζιεμπλίτσκι (Πολωνία), Ρόμπερτ Λοτερμόζερ (Γερμανία) και Μπόρις Σούλγκα (Ουκρανία).

Απόλυτο αφεντικό

Οκτώ νίκες σε έντεκα αναμετρήσεις του με τη Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ έχει ο Παναθηναϊκός. Μάλιστα ως γηπεδούχοι οι «πράσινοι» έχουν το απόλυτο, με πέντε νίκες σε ισάριθμα ματς και νικώντας τα δύο πιο πρόσφατα παιχνίδια στο ΟΑΚΑ με +16 και +20 πόντους αντίστοιχα. Αναλυτικά:

2000/01: Φενέρ-Παναθηναϊκός 87-79
2000/01: Παναθηναϊκός-Φενέρ 84-77
2002/03: Παναθηναϊκός-Φενέρ 78-74
2002/03: Φενέρ-Παναθηναϊκός 92-73
2004/05: Φενέρ-Παναθηναϊκός 66-64
2004/05: Παναθηναϊκός-Φενέρ 79-72
2005/06: Φενέρ-Παναθηναϊκός 66-82
2005/06: Παναθηναϊκός-Φενέρ 85-69